Slunce zalévalo Malostranský hřbitov, jeho paprsky se odrážely od zledovatělých cest a kamenných náhrobků, ale mráz zůstával všudypřítomný. Cesty pokryté ledem křupaly pod každým krokem, mezi náhrobky ležel sníh, který připomínal, že se zima ještě nevzdala. Přesto tu nepanovala tíživá atmosféra smutku – spíš naopak. Setkání u hrobu Vincence Morstadta, významného českého malíře a vedutisty, se neslo v duchu úcty, ale i fascinace jeho dílem a historií místa.
Pietní akt, který uspořádal Spolek Malostranský hřbitov, připomněl 150. výročí úmrtí tohoto umělce, jenž zachytil tvář staré Prahy tak, jak ji už nikdy neuvidíme. K Morstadtovu hrobu položili květiny i zástupci městské části Praha 1 a radní Ivana Antalová ve svém proslovu zdůraznila jeho přínos:
„Dnes se s pokorou skláníme před umělcem, jehož kresby nám umožňují procházet ulicemi, které dávno změnily svou podobu. Bez něj bychom neznali tvář města, jakou mělo před staletími.“
Město zachycené v čase
Vincenc Morstadt, rodák z Kolína, sice vystudoval práva a věnoval se právnické profesi, ale jeho srdce patřilo výtvarnému umění. Prahu miloval a zachycoval ji s neobyčejnou přesností – její uličky, mosty, tržiště i architektonické proměny. Jeho grafiky nejsou jen dokumenty doby, ale i poetickými svědectvími života, který v ulicích města kdysi pulzoval.
„Byl to jakýsi dobový fotograf, který místo objektivu používal pero a akvarel,“ padlo během pietního aktu. Tento výrok dokonale vystihuje Morstadtovu schopnost zachytit atmosféru a každodenní život v tehdejší Praze prostřednictvím detailních kreslených pohledů.
Morstadtův život byl s Prahou 1 úzce spjat až do jeho posledních dnů. Jeho kroky vedly uličkami Malé Strany a Starého Města, dokud se naposledy nezastavily v domě v Tomášské ulici. Dnes zde Praha 1 provozuje Klub pro seniory Tomáš a na fasádě domu se nachází pamětní deska s jeho bustou, která tichou vzpomínkou připomíná umělcovu lásku k městu, jež nesmazatelně zachytil na svých grafikách.
Pietní akt k 150. výročí úmrtí Vincence Morstadta na Malostranském hřbitově doprovázeli radní městské části Praha 1, Ivana Antalová a předseda Komise sociální, Martin Arden, kteří společně položili kytici na hrob tohoto významného malíře a grafika.
Historie ukrytá v kameni
Díky výkladu členů Spolku Malostranský hřbitov se účastníci dozvěděli mnoho zajímavostí nejen o Morstadtovi, ale i o samotném hřbitově. Tento jedinečný pražský prostor ukrývá signované náhrobky, které nesou podpisy tehdejších kamenických mistrů – což je v Čechách poměrně vzácné. Hřbitov je tak nejen pietním místem, ale i galerií kamenického umění.
A zatímco sluneční paprsky pomalu klesaly a odrážely se od ledových cestiček, účastníci pietního aktu si odnášeli nejen vzpomínku na významného umělce, ale i hlubší porozumění historii, která zde doslova dýchá z každého kamene.






