Pietní shromáždění k uctění památky obětí komunistického režimu se konalo v úterý 27. června v Aleji obětí totality, u známého pomníku Olbrama Zoubka, na pražském Újezdě. Zúčastnili se ho nejvyšší představitelé státu, pražský primátor i starostka první městské části.

„Památku obětí komunistického režimu si připmínáme 27. 6., protože právě tento den před třiasedmdesáti lety přišli o život čtyři stateční lidé, představitelé demokraticky smýšlejících občanů této země,“ pronesl k účastníkům setkání prezident republiky Petr Pavel. „Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra byli zavražděni proto, že šířili pravdu o zrůdnosti a zločinnosti totalitní vlády tehdejšího Československa. Chladnokrevná poprava byla skryta za propagandistickou kulisou vykonstruovaného politického procesu. Jejich příběh je připomínkou zvrácenosti tehdejší politické moci, ale také každého nedemokratického režimu, který se neštítí kvůli prosazovaní svých zájmů vraždit své oponenty. Součástí tohoto příběhu je i odkaz dalších stovek obětí, které komunistický režim zavraždil pro jejich nepohodlnost či vzdorovitost a také tisíců těch, kteří zemřeli ve vězení nebo při pokusu uprchnout přes železnou oponu za svobodou. Rád bych vyjádřil těmto osobnostem hlubokou úctu a respekt,“ dodal.

S proslovy dále vystoupili první místopředseda Senátu Jiří Drahoš, první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová, pražský primátor Bohuslav Svoboda či Soňa Budayová ze slovenského velvyslanectví v Praze. Památku popravných, umučených a vězněných odpůrců komunistického řežimu připomněl také bývalý politický vězeň, dvaadevadesátiletý Luděk Šácha či Dominik kardinál Duka, který shromáždění zakončil modlitbou.

Jeden z mnoha věnců k pomníků obětem komunismu položila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská. „Neměli bychom tu dnes stát takto v civilu, ale v režné košili. S popelem posypanou hlavou bychom měli přicházet po kolenou a hledat v sobě tu hrůzu, která mohla způsobit, že v období komunistické totality zahynulo tolik lidí,“ uvedla.