Vodní prvek vybudovaný v dolní části Václavského náměstí na Můstku dnes zahájil svoji letošní sezonu. Probuzení fontány předcházelo odzimování a přípravné práce zahrnující elektrorevizi, servis všech technologií a kompletní čištění povrchových i podzemních částí díla. Celoroční správu a údržbu zajišťuje městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP). Fontána bude v provozu každý den od 8 do 22 hodin.

Před spuštěním fontána každoročně prochází servisní údržbou. Jak uvedl místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný, nejnáročnější činností je vyčištění všech prvků, zejména spár, odtoků a podzemní akumulační nádrže, kterou v zimním období zanesou usazeniny i řada nečekaných předmětů. „Dále se jedná o kontrolu a nastavení čerpadel a trysek. Součástí je i údržba technologické části včetně revize elektro rozvodů, která probíhá ve strojovně umístěné dva metry pod úrovní náměstí. Pro zajímavost poklop od strojovny má hmotnost cca 250 kilogramů, a proto k jeho vyzvedávání používáme speciální techniku,“ řekl Tomáš Novotný.

Fontána s vodotrysky dosahujícími výšky od 2 do 5 metrů byla vybudována jako rekreační a zklidňující prvek v rámci rekonstrukce dolní části náměstí podle návrhu architekta Petra Kučery. Poprvé byla spuštěna v květnu 2022. Čtvercový prvek, který zaujímá plochu 16 čtverečních metrů tvoří 16 trysek osazených v LED reflektorech zapuštěných do pochozích žulových desek. Součástí zařízení je strojovna s akumulační nádrží o objemu 2 000 litrů umístěná v podzemní šachtě. Fontána řízená počítačovým systémem funguje v recirkulačním režimu, který přispívá k ekologickému a energeticky šetrnému provozu – voda chrlící z vodotrysků stéká zpět do nádrže, odkud se po filtraci včetně chemické úpravy vrací zpět do oběhu.

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení, nasvěcuje také pražské památky a zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a stromy. Nově se THMP podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaiky a působí jako městský obchodník s energiemi. Dále se stará o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Pro všechny technologie provozuje nonstop jednotný dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. Cílem THMP je fungující město příjemné pro život obyvatel a jeho návštěvníků.