Výjimečný projekt Příběhy našich sousedů z Prahy 1, pořádaný neziskovou organizací Post Bellum za podpory Městské části Praha 1, vyvrcholil 10. dubna závěrečnými prezentacemi v Brožíkově sále na Staroměstské radnici. Žáci a studenti se díky němu stali na několik měsíců historiky i novináři zachycujícími osudy zajímavých osobností, jejichž životy jsou spojeny s Prahou 1.

 

„Velmi oceňuji tento projekt organizace Post Bellum i nasazení našich pedagogů a žáků, kteří společně pro nás i budoucí generace zachytili velmi zajímavé a o naší historii vypovídající osudy osobností, které představují nejen složitost naší minulosti, ale i inspirující statečnost,“ vyzdvihl radní Prahy 1 pro občanskou společnost Petr Burgr, který se závěrečných prezentací příběhů osobně zúčastnil.

Projekt je součástí celkového projektu Příběhy našich sousedů, který před lety odstartoval v Praze 3. „Vedení této městské části se na nás tehdy obrátilo, že by chtělo zmapovat zajímavé příběhy pamětníků a že by bylo dobré, aby se na tom podílely děti ze škol. My jsme proto připravili projekt, do kterého je v současnosti už zapojena většina pražských městských částí a navíc 95 měst a obcí z celé České republiky,“ popsala Magdaléna Benešová, vedoucí vzdělávacích projektů Post Bellum.

V tomto ročníku Příběhů našich sousedů z Prahy 1 si žáci a studenti ze ZŠ Vodičkova, ZŠ Brána jazyků, ZŠ sv. Voršily a Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského vybrali devět pamětníků – pravnučku prezidenta Masaryka a kurátorku Charlottu Kotíkovou, faráře Jakuba S. Trojana, který pohřbíval Jana Palacha, dlouholetou pedagožku z Prahy 1 Věru Perlínovou, její žačku, herečku a divadelní pedagožku Jaroslavu Šiktancovou, podnikatele Františka Piškanina, tanečnici a překladatelku Inku Vostřezovou, novinářku Hanu Palcovou, přeživší holocaust Evelinu Merovou a bývalého vrchního pražského rabína a spisovatele Karola Sidona.

Žáci a studenti jejich osudy zpracovávali během půl roku pod vedením svých pedagogů a výsledky jejich práce pak vyhodnotila porota ve složení Michal Stehlík (historik, Národní muzeum), Ladislav Dvořák (editor, Český rozhlas) a Lukáš Jiříček (pedagog, ZŠ prof. Švejcara). Vítězným týmem se nakonec stali žáci ze ZŠ sv. Voršily, kteří zpracovávali příběh rabína Karola Sidona. Druhé místo obsadil tým ze ZŠ Brána jazyků s příběhem pamětníka Jakuba S. Trojana a na třetím místě se umístili studenti z Gymnázia J. Gutha-Jarkovského a příběh pamětnice holocaustu paní Eveliny Merové.

Všechny příběhy najdete na stránkách organizace –

https://www.pribehynasichsousedu.cz/praha-1/praha-1-2018-2019/