Ve středu 25. září 2024 bylo položeno dalších osm Stolpersteinů – kamenů zmizelých. Nejprve byly umístěny tři kameny v Celetné ulici a dalších pět kamenů v Dlouhé ulici. Slavnostní akce se za městskou část Praha 1 zúčastnil 1. místostarosta David Bodeček.

V Celetné ulici 988/38 tři kameny nově připomínají osudy Arnošta, Anny a Josefa Mellionových, kteří v domě bydleli. V Dlouhé ulici bylo položeno celkem pět kamenů na památku Pavly, Marie a Alice Bergmannových, Hanuše Bonna a Evy Bonnové-Tůmové. K dnešnímu dni je tak na území Prahy 1 celkem 226 Stolpersteinů.

Stolpersteine, doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“ (pohledem), jsou dlažební kostky s mosazným povrchem velké 10×10 cm, podle původního projektu německého umělce Guntera Demniga. Jsou vsazené do chodníku před domy obětí nacistického režimu a uchovávají paměť na osoby, které zde kdysi žily. První kámen byl položen 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem a dnes můžeme najít více než 80 000 Stolpersteine v mnoha evropských městech.

Projekt připomíná všechny oběti, které byly v letech 1933-1945 nacisty pronásledovány nebo zavražděny. Připomíná i osoby, které pod tíhou okolností spáchaly sebevraždu. Kameny lze položit i pro ty, kterým se podařilo včas uprchnout, či pro přeživší koncentračních táborů.

Pokud Vás zajímá, kde se nejen v Praze 1 nacházejí kameny zmizelých, navštivte tuto stránku, kde je k dispozici mapa kamenů, ale také další informace o celém projektu.