Už třemi komunitními zahradami, symbolicky po jedné na Malé Straně a na Starém i Novém Městě, se od letošního jara může pochlubit Městská část Praha 1, která je zároveň předala do užívání místním občanům. Jednu z nich, v krásné zahradě V Jirchářích, slavnostně otevřel 1. zástupce starosty Prahy 1 a pražský radní Daniel Hodek.
„Komunitní zahrada není jen prostorem, kde si místní občané vypěstují svůj salát, bylinky nebo jahody. Je zároveň místem sousedského setkávání, navazování nových přátelských vztahů a seznamování se s lidmi z místní komunity. Navíc je i originálním oživením městské krajiny,“ popsal Daniel Hodek, kterého podle jeho slov zájem občanů o zahrady velmi těší.
„Dosud se nám přihlásilo už zhruba sedmdesát zájemců o pěstování v jedné z těchto zahrádek a počet potenciálních pěstitelů stále narůstá. Pro příští rok proto už teď uvažujeme o minimálně pěti komunitních zahradách na území naší městské části,“ doplnil Daniel Hodek.
První komunitní zahradu na svém území otevřela Městská část Praha 1 v roce 2017, a to na dětském hřišti Za Haštalem na Starém Městě. Zájem občanů ale v průběhu letní sezony výrazně převýšil kapacity této zahrady, a v roce 2018 se proto otvírají hned tři komunitní zahrady – na Malé Straně (u Komunitního centra Kampa), na Novém Městě (zahrada V Jirchářích) a na Starém Městě (obnovená komunitní zahrada na dětském hřišti Za Haštalem). Vznik všech zahrad inicioval Daniel Hodek, do jehož gesce patří životní prostředí.
Zahrady jsou vždy pouze sezonní a po sklizni na podzim budou kompletně demontovány. Dočasné záhony vznikají v truhlících nebo pytlích na paletách, z nichž každý pytel nebo truhlík má plochu cca 1 m2. Obsahují povrchovou vrstvu hliněné směsi, zeminy, kompostu a písku a jsou plně přenosné. O zahradu se od dubna do října starají přihlášení občané Prahy 1, kteří si také zasadí svá semínka či rostlinky. Městská část zajistila prostor, truhlíky či pytle, zeminu, palety, na kterých se jednotlivé záhony vybudují, a základní vybavení na zahradničení, tedy především hadice a konve. Všechny tři lokality jsou oplocené a na noc uzamykatelné a mají přívod vody. O některé pytle či truhlíky se stejně jako loni budou starat i mateřské školy a dětská centra z Prahy 1.
„Naše děti vyrůstají na jednom z nejkrásnějších míst Prahy, nicméně jako většina městských dětí přicházejí o zkušenost s tím, že zelenina a ovoce nevyrostou na farmářských trzích nebo v supermarketu či zelinářství. Komunitní zahrada je proto pro ně skvělou příležitostí k tomu, aby si samy zasadily semínka mrkve, salátu či hrášku, postupně je chodily zalévat a posléze si domů odnesly krásný a chutný výsledek svého snažení,“ vysvětlil Daniel Hodek s tím, že zahrady jsou vhodné i pro posezení s přáteli, klidné přečtení knížky nebo partii šachu.