Městská část Praha 1 se rozhodla reagovat na aktuální vlnu letních veder a zajistit kropení ulic v centru města. Praha 1 využije své dobrovolné hasiče, kteří se postarají o to, aby ulice v centru zůstaly ochlazeny a obyvatelé i návštěvníci se cítili komfortněji.

Kropení začne dnes po 14. hodině a bude probíhat na frekventovaných lokalitách centra, ty zahrnuje například Staroměstské náměstí i Pražský hrad. Tyto oblasti byly vybrány kvůli jejich vysoké koncentraci lidí, kde je ochlazení obzvláště důležité. K tomuto kroku Praha 1 přistoupila i přes to, že magistrát hlavního města Prahy se rozhodl kropení ulic v letošním roce nenařizovat.

Pro kropení bude využita nepitná voda z hasičské nádrže, což je nejen ekologické, ale také ekonomicky výhodné řešení. „Centrum Prahy je specifické vysokou hustotou provozu a pěších. V mnoha místech není možné umístit dostatečnou zeleň, která by pomáhala bojovat s horkem, proto je kropení ulic v těchto lokalitách nezbytné,“ uvedla starosta Prahy 1 Terezie Radoměřská.

Obdobné opatření Praha 1 zavedla již v minulém roce, kdy se centrum potýkalo s extrémními teplotami. Letos však městská část přistoupila k řešení situace pomocí vlastních sil, aby snížila finanční náklady spojené s kropením, které může dosahovat i stovek tisíc korun denně.

„Rozhodli jsme se, že se tentokrát spolehneme na naše dobrovolné hasiče, kteří jsou ochotni a připraveni se do této činnosti zapojit. Je to efektivní a ekonomičtější řešení, které zároveň poskytuje potřebnou úlevu obyvatelům a návštěvníkům centra,“ dodala starostka Radoměřská.

Městská část bude pokračovat v monitorování situace a podle potřeby přizpůsobí četnost a intenzitu kropení. Hlavním cílem je zajištění komfortu a bezpečí pro všechny, kteří se v centru Prahy pohybují.

Poděkování patří nejen dobrovolným hasičům, ale i občanům a návštěvníkům za jejich ohleduplnost. Centrální pražská městská část také apeluje na všechny, aby se v horkých dnech chovali zodpovědně a dbali na svůj pitný režim.