Městská část Praha 1 podpořila vznik dočasného pietního místa s pomníkem na náměstí Jana Palacha. Je věnované vzpomínce na oběti vražedného útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) loni v prosinci. Pomník byl odhalen dnes vpodvečer. Praha 1 zřízení pietního místa umožnila a univerzitě k tomu poskytla i pozemek formou výpůjčky.

„Je pro nás velkou ctí, že jsme mohli FF UK poskytnout součinnost k uctění památky obětí této strašné tragédie a vyjádření solidarity s pozůstalými. Vyhovění takové žádosti pro nás bylo posláním, nikoli povinností,“ uvedla Kateřina Klasnová, místostarostka Prahy 1.

Nový pomník na náměstí Jana Palacha byl odhalen dnes, přesně půlrok po tragické události. Zúčastnili se ho děkanka FF UK Eva Lehečková, rektorka UK Milena Králíčková, primátor Bohuslav Svoboda, starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská i rodiny obětí.

„Nechceme připomínat čin, který nás před půl rokem zasáhl, vzpomínáme na ty, které jsme tehdy ztratili. Jejich odchod zasáhl naši fakultu, naše kolegyně a kolegy z Univerzity Karlovy i jiných institucí a velkou část veřejnosti. Chceme jim i sobě nabídnout místo, kde lze obětem věnovat vzpomínku,“ řekla děkanka FF UK Eva Lehečková. Veřejným pietním místem fakulta odpovídá na zásadní potřebu, kterou vyjadřují rodiny obětí a další zasažení.

Dočasným pietním objektem je surový monolit pískovce, jenž pochází z lomů v obci Vyhnánov. Kámen je umístěný v centrální ose hlavní budovy FF UK a náměstí Jana Palacha. Úpravu kamene a jeho usazení navrhl akademický sochař Vojtěch Adamec, umístění a vizualizace jsou dílem architekta Vojtěcha Králíčka. 

Snahou bylo zvolit kámen co nejméně opracovaný. Objekt se může například po domluvě s pozůstalými v čase proměňovat. Je opatřený destičkou s QR kódem odkazujícím na webovou stránku připomínající oběti útoku.

Nové pietní místo na náměstí Jana Palacha je míněno jako dočasné. Veřejnosti bude k dispozici do doby, než vznikne stálá připomínka. Její koncepce bude vznikat na základě podnětů akademické obce a rodin obětí, které nyní FF UK shromažďuje. Všechny návrhy budou pečlivě zváženy pracovní skupinou složenou ze zástupců zasažené komunity, rodin obětí, akademické obce FF UK, architektů a dalších odborníků. „Zkušenosti našich konzultantů – včetně odborníků ze zahraničí – ukazují, že vyrovnání se s tak bolestnými prožitky si zaslouží čas. Stálé vzpomínkové místo má trvale sloužit všem, v první řadě těm, které tato událost zasáhla nejvíc. V procesu hojení ran na duši by bylo neuctivé, kdybychom přípravu tohoto místa uspěchali,“ vysvětlila proděkanka Andrea Hudáková, koordinátorka psychologické podpory v kolegiu děkanky FF UK.