Městská část Praha 1 se rozhodla okamžitě reagovat na situaci v oblasti Jesenicka, kterou v posledních dnech zasáhly ničivé záplavy. Rada městské části Praha 1 schválila finanční dar ve výši 250 000 Kč městu Jeseník na zajištění bezodkladné humanitární pomoci. Tento krok navazuje na dlouhodobou spolupráci s regionem Jesenicka, která byla zahájena už po povodních v roce 1997.

„V této kritické situaci cítíme povinnost jednat a poskytnout pomoc našim partnerům z Jesenicka, které je aktuálně jedním z nejvíce postižených regionů v České republice. Naše podpora je součástí širšího úsilí pomoci obnovit základní infrastrukturu a zajistit nezbytné potřeby občanům postiženým záplavami,“ uvedla starostka Prahy 1, Terezie Radoměřská.

Rada městské části Praha 1 zároveň uložila vstoupit do jednání se zástupci postižených obcí na Jesenicku, aby zjistila aktuální potřeby a připravila návrhy konkrétní pomoci pro jednotlivé lokality. Na základě těchto informací bude předložen materiál Zastupitelstvu MČ Praha 1, které rozhodne o dalších krocích.

Městská část Praha 1 se již v minulosti významně podílela na pomoci regionu Jesenicka po povodních v roce 1997, kdy poskytla finanční podporu ve výši 15,5 milionu Kč. Tyto prostředky byly použity na obnovu poničených mostů a materiální pomoc nejvíce zasaženým obcím. Na tuto pomoc navázala v roce 2000 podpisem Deklarace o vzájemných vztazích se Sdružením měst a obcí Jesenicka.

Region Jesenicko, známý svou unikátní přírodou, historickými sídly a bohatou lázeňskou tradicí, je domovem mnoha významných památek, jako jsou lázně v Jeseníku založené Vincenzem Priessnitzem, nebo přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Současné záplavy však tento krásný region těžce postihly, což vede městskou část Praha 1 k další aktivní podpoře v těžkých časech.

„Jsme odhodláni pokračovat v naší spolupráci a poskytnout veškerou možnou pomoc, kterou naše městská část může nabídnout, a to jak finančně, tak organizačně. Jsme připraveni na místo vyslat i jednotku našich dobrovolných hasičů, aby pomohli s likvidací škod,“ dodala starostka Radoměřská.

Zdroj obrázku: ctk.cz