Městská část Praha 1 zahájila rozsáhlou revizi nebytových prostor, které jsou pronajímány za extrémně zvýhodněné ceny. Hlavním cílem této iniciativy je zajištění efektivního využití městského majetku a ověření, zda jsou tyto prostory skutečně využívány k veřejně prospěšným účelům, jak je uvedeno ve smlouvách.

Revize se týká všech nebytových prostor, kde je nájemné stanoveno pod 150 Kč/m² měsíčně. Organizace, které mají takto zvýhodněné nájemné, musí doložit svou veřejně prospěšnou činnost. Příslušné komise – například Komise sociální, Komise pro obchod a služby či Komise kultury a sportu – následně tyto prostory navštíví a posoudí, zda jsou využívány adekvátně. Pokud se zjistí, že prostory nejsou využívány odpovídajícím způsobem, může být nájemní smlouva ukončena.

Naším cílem je zajistit, aby byly městské prostory využívány co nejefektivněji a k co největšímu prospěchu našich občanů,“ uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská.

Jedním z příkladů této revize je případ nebytových prostor v Říční ulici, které byly pronajaty organizaci České hnutí speciálních olympiád, z.s. Kontrola zjistila, že prostory nejsou využívány efektivně a přínos organizace pro občany Prahy 1 není odpovídající. Prostor je totiž přes léto uzavřen, v kalendáři akcí na webu nejsou zveřejněny žádné akce odehrávající se v daném místě a přínos pro Prahu 1 a její občany nebyl organizací po vyžádání specifikován. V části prostor údajně měly probíhat placené aktivity pro registrované dospělé osoby s mentálním postižením, což ale České hnutí speciálních olympiád nedoložilo. Přitom aktuálně městské části platilo zvýhodněný nájem ve výši 2 500 Kč za 150 m² měsíčně (tedy 17 Kč/m²). Organizace nekomunikovala s městskou částí, a proto jí byla udělena výpověď s čtvrtroční výpovědní dobou.

V případě nebytových prostor v Říční ulici jsme se rozhodli, že je přeměníme na dětskou skupinu, což považujeme za lepší využití těchto prostor. Věříme, že tato změna přinese větší prospěch našim obyvatelům, zejména rodinám s dětmi,“ komentovala radní pro sociální věci a bezbariérovost Ivana Antalová.

Revize nájemních smluv byla zahájena na základě usnesení Rady městské části Praha 1 ze dne 9. dubna 2024, kde bylo rozhodnuto o nutnosti prověřit přínos činnosti nájemců pro rozvoj a podporu spolkového či kulturního života, dostupnosti a kvality zdravotnických, sociálních služeb a vzdělávacích zařízení. Odbor technické a majetkové správy Úřadu městské části Praha 1 zpracoval seznam 260 smluvních vztahů, které vyžadují prověření z hlediska veřejné prospěšnosti.

Městská část Praha 1 je připravena poskytnout podporu organizacím, které budou muset své prostory opustit, a pomoci jim najít náhradní prostory, které budou vyhovovat jejich potřebám.

Tato revize nájemních smluv je součástí širšího úsilí Prahy 1 o transparentní a odpovědné hospodaření s městským majetkem.