Radnice první pražské městské části vyvěsila tibetskou vlajku. Odsoudila tak čínskou okupaci této země a podpořila myšlenku svobody pro Tibet a Tibeťany.

„Praha 1 se tímto krokem připojuje k celosvětové solidaritě s utlačovaným tibetským národem, jehož zemi už téměř čtyřiasedmdesát let okupuje komunistická Čína a po celou dobu tam hrubě a násilně porušuje základní lidská práva,“ uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská, která spolu s dalšími představiteli radnice v pátek 8. března vyvěsila tibetskou vlajku.

Čínská komunistická armáda obsadila území Tibetu ve dnech 7. až 21. října 1950 a Číňané invazi zdůvodnili snahou „zachránit tři miliony Tibeťanů před imperialistickým útlakem a zabezpečit ochranu západní čínské hranice“.

10. března 1959 pak v Tibetu vypuklo protičínské povstání, během kterého do října téhož roku padlo nebo bylo zavražděno téměř 90 tisíc Tibeťanů. Další obrovské množství jich zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo vinou hladomoru. Celkem v důsledku čínské okupace zahynul asi milion Tibeťanů a komunisté mj. zničili na 98 % tibetských klášterů.

V Tibetu jsou desítky let porušována základní lidská práva, včetně systematického potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání, národní a kulturní identity. Tibeťané nemohou používat své státní symboly jako například uvedenou tibetskou vlajku a státní znak, dochází k diskriminaci tibetského jazyka (na úřadech, v nemocnicích a většině škol je úředním či vyučovacím jazykem čínština) a v důsledku cílené migrace čínských obyvatel na území Tibetu také k diskriminaci rasové.

Tibeťané se stali menšinou ve své vlastní zemi. Je jim odpíráno právo na vzdělání nebo na zdravotní péči, dochází k cenzuře sdělovacích prostředků a internetu. Lidé jsou zatýkáni, zadržováni a souzeni bez práva na obhájce a řádný soudní proces. Dochází k mučení politických vězňů a k diskriminaci jejich rodinných příslušníků.

Mezinárodní kampaň „Vlajka pro Tibet“ vznikla v polovině 90. let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu. Akce probíhá každý rok 10. března, tedy v den, kdy si připomínáme tibetské povstání proti čínské okupaci.

V roce 1996 se poprvé k akci „Vlajka pro Tibet“ připojila čtyři česká města. Vloni to bylo 867 měst a obcí, letos by jich mělo být 840.

Praha 1 se ke kampani poprvé připojila v roce 1999 a tibetskou vlajku vyvěšovala až do roku 2010. Po pauze během následujících dvou volebních období se od roku 2019 opět každoročně ke kampani připojuje. Letos tak spolu s dalšími radnicemi vyvěsí tibetskou vlajku po osmnácté.