Organizované průvodcovské akce typu Pub Crawl, zaměřené na konzumaci alkoholu v různých podnicích, výrazně zhoršují kvalitu bydlení pro obyvatele v centru metropole. Radní proto dnes vyzvali svým usnesením vedení hlavního města Prahy k novele tržního řádu. Ta by stanovila zákaz pochůzkového poskytování služeb, jako je například zrovna Pub Crawl, na území Prahy s výjimkou doprovázení skupin nebo jednotlivců s výkladem průvodce, a to v době od 22.00 do 06.00 hodin. Se zněním tohoto návrhu souhlasí i Ministerstvo průmyslu a obchodu, s nímž ho Praha 1 ve spolupráci s Hlavním městem a městskou společností Prague City Tourism a.s. konzultovala.

Tahy z baru do baru pod názvem Pub Crawl organizují specializované agentury, podobné klasickým průvodcovským. Skupiny mají nezřídka vyšší desítky opilých a řvoucích lidí a noční ulice jsou jich plné. Pro obyvatele Prahy 1 i zdejší radnici představují už delší dobu velký problém v podobě nepřiměřené hlukové zátěže.

V Praze tyto akce negativně ovlivňují veřejný prostor, ekonomiku a sociální vztahy. Narušují obraz města jako kultivované destinace,“ upozornila starostka Terezie Radoměřská.

Jedním z hlavních problémů spojených s Pub Crawly je zatížení obecní infrastruktury a služeb. Akce často přitahují velké množství účastníků, kteří se pohybují po veřejných prostranstvích a navštěvují bary i další noční zařízení. „Narušují noční klid, zvyšují hlučnost, zanechávají za sebou množství odpadků a celkový nepořádek,“ popsal situaci Karel Grabein Procházka, radní pro obchod a služby.

Dalším kritickým bodem je nadměrná konzumace alkoholu v průběhu Pub Crawlů. „Přináší to řadu bezpečnostních rizik včetně veřejných potyček, vandalismu, výtržnictví, řízení pod vlivem alkoholu a zdravotních komplikací,“ uvedl Giancarlo Lamberti, předseda Finančního výboru Zastupitelstva Městské části Praha 1, který návrh na řešení problému zpracoval.

Velmi důležitým aspektem je také poškozování obrazu a reputace města. Nepřiměřená konzumace alkoholu a rušivé chování spojené s Pub Crawly mohou vytvářet dojem nedostatku kultivovanosti Prahy, snižovat pocit bezpečí a odrazovat návštěvníky. „Negativně to ovlivňuje vnímání města jeho obyvateli, turisty a potenciálními investory,“ zdůraznila starostka Radoměřská.

Dlouhodobě pak může nepříznivě ovlivnit ekonomický rozvoj a sociální soudržnost lokality. „Pub Crawly také poškozují průvodcovské služby poskytované certifikovanými kvalitními průvodci, kteří přispívají ke kultivaci a edukaci domácích i zahraničních návštěvníků Prahy,“doplnil Giancarlo Lamberti. Podle něj prohlídky vedené licencovanými a kvalitními průvodci probíhají s respektem k historii města, veřejnému prostoru a životu rezidentů a podporují udržitelný cestovní ruch. „Jimi zajišťované prohlídky jsou zaměřené na podporu místní kultury, historie a gastronomie, čímž přispívají k místní ekonomice a pozitivnímu vnímání města,“ řekl.