Praha 1 spustila mapování záborů veřejného prostranství v ulicích, na náměstích a na ostatních veřejně přístupných místech. O zábor veřejného prostranství musí požádat ten, kdo chce na veřejně přístupném místě umístit například restaurační zahrádku, uspořádat kulturní či sportovní akci, popřípadě umístit stavební zařízení či dočasnou stavbu. Za tento zábor je pak žadatel povinen uhradit tzv. místní poplatek, který je zásadním příjmem v rozpočtu městské části.

Hlavním cílem současného mapování záborů je příprava návrhu aktualizace obecně závazné vyhlášky hlavního města Prahy č. 5/2011 Sb. hl. m. Prahy o místním poplatku za užívání veřejného prostranství. „Příjmy z místních poplatků za zábory tvoří velmi důležitý příjem Prahy 1. Je ale do budoucna nezbytné, aby zábory byly voleny tak, že budou mít minimální dopad na kvalitu života obyvatel Prahy 1,“ zdůraznil Vojtěch Ryvola, radní pro dopravu.

Na základě iniciativy Finančního výboru se uvedenou vyhláškou zabývalo Zastupitelstvo městské části Praha 1 na svém červnovém zasedání, které uložilo výboru návrh aktualizace připravit. „Nikdy dříve se k aktualizaci této vyhlášky nepřistupovalo takto systémově. Budeme mít kompletní přehled všech fyzických záborů v celé Praze 1 a na základě těchto dat můžeme připravit skutečně komplexní návrh novelizace vyhlášky,” prohlásil předseda Finančního výboru Giancarlo Lamberti.