Od půlky ledna 2020 začne Praha 1 znovu vydávat parkovací karty, které si rezidenti mohou umístit za přední sklo aut. Cílem je zlepšit možnost parkování v modrých zónách pro rezidenty a zároveň ulevit městské policii, kterou občané často volají k zaparkovaným autům, která povolení k parkování sice mají, ale není viditelné.

Jedná se o další ze série opatření, která mají zajistit lepší dostupnost parkování pro rezidenty centra.

„Z mnoha setkání, která jsme absolvovali s občany Prahy 1 vyplynulo, že toto je jedno z opatření, po kterém volají, protože mělo své opodstatnění. Modré zóny by měly co nejlépe sloužit právě rezidentům a držitelům oprávnění, což je jejich původní smysl. Návštěvníky centra chceme motivovat, aby parkovali na veřejných parkovištích, nad zemí i pod zemí,“ komentuje radní pro dopravu David Skála.

Na jaře také přestane platit možnost parkovat v centru na modrých zónách
prostřednictvím tzv. virtuálních parkovacích hodin. Modré zóny tak budou podle svého původního účelu sloužit pouze držitelům parkovacího oprávnění, rezidentům a abonentům.

Na území městské části Praha 1 jsou totiž lokality, kde i více než třetina parkujících nedodržuje pravidla a na modrých zónách parkuje neoprávněně.