Spolek Malostranský hřbitov uspořádal v pondělí 8. ledna, v den dvoustého výročí úmrtí Josefíny Duškové, pietní setkání na Malostranském hřbitově v Praze 5, které připomnělo osobnost této zajímavé umělkyně, na svou dobu moderní a emancipované ženy a mecenášky mladých nemajetných umělců.

Josefína Dušková (6. března 1754 – 8. ledna 1824) byla jednou z nejvýznamnějších koncertních pěvkyň své doby. Vystupovala v řadě evropských metropolí – ve Vídni, Salcburku, Drážďanech, Výmaru, Berlíně, Varšavě či v Lipsku. Byla manželkou hudebního skladatele Františka Xavera Duška a je se svou rodinou na Malostranském hřbitově pohřbena. Letos si také připomínáme 225. výročí úmrtí jejího manžela.

Jako majitelé smíchovské usedlosti Bertramka hostili W. A. Mozarta a jeho rodinu při jejich pražském pobytu. Mozart pro Josefínu Duškovou složil i několik skladeb. Významnou roli při prvním kontaktu jistě hrálo i to, že dědeček Josefíny Duškové byl starostou Mozartova rodiště Salcburku. Dva Mozartovi synové pak po otcově smrti žili nějaký čas u Dušků. Jeden z nich to ve vzpomínkách ve stáří označil za nejšťastnější období života.

„Duškové byli velmi pohostinní, přátelští a velkorysí,“ uvedla předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov Alena Lehnerová, která pietní setkání zorganizovala a uváděla spolu s odbornicí na Wolfganga Amadea Mozarta Gabrielou Kalinovou. Ta je mj. autorkou velmi zajímavých publikací „Literatura na Malostranském hřbitově (a o Malostranském hřbitově)“ a „Umělci a umění na Malostranském hřbitově“.

„Na vztahu Duškových a Mozarta je krásně vidět, jak hudba spojuje,“ reagovala na hloubku přátelství rodin Mozartových a Duškových starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská, jež se pietního setkání zúčastnila spolu se starostkou Prahy 5 Radkou Šimkovou a zastupitelem Prahy 1 a předsedou sociální komise Martinem Ardenem. Ten ocenil práci Spolku Malostranský hřbitov. „Nebýt tohoto spolku, Malostranský hřbitov – před lety velmi zanedbaný – by dnes nebyl takto zachovalý a krásný,“ uvedl Martin Arden.

Více informací o činnosti spolku a o zajímavostech Malostranského hřbitova, včetně vynikajících publikací o něm, najdete na www.malostranskyhrbitov.cz.