Před 75 lety přistály v Praze na Ruzyni spitfiry s Čechoslováky, kteří pod praporem Královského letectva bojovali proti nacistickému Německu. Ze zhruba 2 500 pilotů jich 493 zaplatilo za zastavení Hitlera svým životem a mnoho dalších pak trpělo pod komunistickým režimem. Jejich nesnadný úděl ve válce i po ní připomněl v pátek 14. srpna vzpomínkový akt na Klárově.  

Poctu příslušníkům 310., 312. a 313. stíhací perutě RAF zahájil přelet dvou stíhaček JAS-39 Gripen z arzenálu českých leteckých sil. Kromě příslušníků Armády ČR se setkání účastnili i zástupci politické sféry, kardinál Dominik Duka a Hellen Patton, vnučka slavného generála George S. Pattona. Celá akce navíc nesla nádech vzpomínky na nedávno zesnulého Jiřího Stanislava, spoluzakladatele Muzea RAF.

„Je mi velkou ctí, že spolu s vámi všemi mohu uctít památku všech, na které jsme oprávněně hrdí a kteří jsou dodnes příkladem pro naše současné vojáky i pro nás ostatní,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma. Připomněl také ostudné zacházení, jehož se letcům dostalo od totalitního režimu. Na Stalinův popud totiž byli komunisty označeni za nepřátele a místo poct se po návratu do vlasti dočkali jen pronásledování. Řadu z nich potkalo vězení, nucené práce a další formy perzekuce.

Toto téma se znovu otevřelo až po sametové revoluci, kdy bylo hrdinství pilotů konečně oficiálně uznáno. V roce 2014 pak byl pro ně na Klárově odhalen památník Okřídlený lev, který navrhl sochař Colin Spofforth a na jehož realizaci přispěla třemi miliony korun britská komunita žijící v ČR.

Představitelé Velké Británie se setkání účastnili i letos, přesně 80 let od zlomové bitvy o Británii. „Českoslovenští letci položili pevné základy spolupráce mezi našimi dvěma státy, na kterém stavíme dodnes. Hrdinství a obětavost všech, kteří bojovali za naše společné hodnoty, nebudou zapomenuty,“ zdůraznila Lucy Hughes, 1. zástupkyně velvyslanectví Spojeného království v Praze.

Na akci promluvil také kardinál Dominik Duka, jehož otec byl mezi těmi, které komunisté za pomoc RAF uvěznili. „Bojovali nejen za Británii, ale především spolu s Brity za svobodný svět,“ uvedl. „Kéž tedy jejich opravdovou lásku přijme ten, který nás učí, že největší lásku má ten, kdo dává život za své přátele.“

Kardinál zmínil i podobný osud polských letců, kteří s Čechoslováky bojovali bok po boku, a proslov uzavřel modlitbou za naše hrdiny.