V úterý 11. června se uskutečnila v Divadle v Řeznické česká premiéra filmu Brána do Nîmes / Porte d´entrée vers Nîmes, jehož autory jsou žáci ZŠ Brána jazyků pod vedením učitelek francouzštiny Hany Dejmkové a Markéty Šafránkové. Dokumentární film vypráví o někdejších žákyních Brány jazyků, které studovaly na českých sekcích právě ve francouzském městě Nîmes.

V Divadle v Řeznické proběhla slavnostní premiéra dokumentárního filmu Brána do Nîmes / Porte d´entrée vers Nîmes, který vznikl k letošnímu stoletému výročí české sekce v Nîmes. Vypráví příběhy bývalých studentek Brány jazyků ze studia francouzštiny v partnerském městě Prahy 1 Nîmes. Autory studentského filmu byli žáci 8. B a dvě žákyně 9. B v šesti týmech, ve kterých si rozdělili mimo jiné role režiséra, kameramana, produkčního a zvukaře. Každá skupina formou rozhovoru vypráví příběh jedné z šesti tehdejších studentek Brány jazyků, Terezy Novákové (studium 2000-2003), Lucie Párové (2002-2005), Lindy Salajkovové (2003-2006), Alžběty Mangarelly (2004-2007), Terezy Císlerové (2006-2009) a Elišky Martínkové (2019-2022) o jejich zkušenostech se studiem jazyka v zahraničí zakončeném maturitou.

V téměř hodinovém snímku někdejší studentky popisují své cesty za studiem jazyka v zahraničí, počáteční úskalí pobytu mimo domov, mnohdy náročném odjezdu z Čech, obtížemi s porozuměním řeči, která není jejich mateřským jazykem. Sdílí zážitky prožité ve Francii, mluví o životním přátelství a sounáležitosti mezi absolventkami napříč studijními roky. Některé dívky ve Francii zůstaly dodnes, některé se hned po maturitě či po delší době vrátily do Čech.

Film byl opatřen českými a francouzskými titulky, na kterých pracovali žáci pod vedením svých francouzštinářů. Film žáci natáčeli od února, 26. dubna byl promítaný v Nîmes u příležitosti oslav stoletého výročí založení sekce v Nîmes. Mezi diváky byli i představitelé MČ Praha 1, náměstek ministra školství České republiky Jaroslav Miller, český velvyslanec ve Francii Michel Fleischmann a francouzský velvyslanec v České republice Stéphane Crouzat. Tématicky ojedinělý dokument sklidil uznání.

“Žáci byli z natáčení nadšeni i motivováni ke studiu na českých sekcích v Nîmes nebo v Dijonu, kde mohou studovat i chlapci,” zhodnotila Hana Dejmková tvůrčí práci.Většinu bývalých studentek na Lycée Daudet v Nîmes učila na ZŠ Brána jazyků Markéta Šafránková, která dodala: “Jsem ráda, že nedávno studium dokončila Anička Škardová a v současnosti v Nîmes máme bývalou žákyni Justýnu Kratochvílovou a letos byla přijata moje žákyně Magdaléna Katzerová a studium by ráda zahájila i její spolužačka Anita Glatzelová.”

Další příležitost zhlédnout dokument Brána do Nîmes bude na podzim, v jednání je promítání v Kině 35 ve Francouzském institutu v Praze.