V rámci vize Tyršův dům 2030 se slavnostně zařadila k pražským výstavním galeriím nová Galerie Sokol. Její první výstavou je ve vestibulu sídla České obce sokolské umístěná výstava fotografií Jana Jirkovského. Fotky ze série „Ve stavu beztíže“ si zájemci mohou prohlédnout až do konce dubna letošního roku.

„Naplňujeme představy našeho zakladatele Miroslava Tyrše a v moderním hávu udržujeme i kulturní ráz sokolství. Zároveň všem zpříjemníme příchod do Tyršova domu za sportovními, kulturními či jinými aktivitami,“ říká Hana Moučková, starostka České obce sokolské (ČOS). Jirkovského soubor fotek je ideální zahajovací výstavou galerie. Je propracovaný, kompaktní a vyvážený. Uznávaný dokumentární fotograf  svými černobílými fotografiemi přibližuje atmosféru pražských sokoloven a ukazuje sounáležitost ke kolektivu a radost z pohybu. Dalším sociálním rozměrem výstavy je důkaz komunitní pospolitosti a jejího prohlubování. V sokolovnách nejde jen o sport, ale i přátelství a setkávání lidi několika generací.

Na třiceti fotografiích Jirkovský zachytil například judo, cvičení všestrannosti, skoky na trampolíně, moderní gymnastiku a další sportovní aktivity. Snímky pořídil ve Vršovicích, Hodkovičkách, na Kampě, na Vinohradech a v Libni, kde svoji sérii začínal. „Hned po první návštěvě jsem byl doslova uhranutý. Sokol je naprosto výjimečný.  Je opravdu úžasné sledovat, jak všechny spojuje radost z pohybu,“ říká fotograf Jan Jirkovský, laureát soutěže Czech Press Photo.

Více o výstavě najdete zde.

Galerie Sokol najdete na adrese Újezd 450 v Tyršově domě.

Podporuje MČ Praha 1