Městská část Praha 1 iniciovala kroky k odstranění reklamních rikš, které byly dlouhodobě umístěny před provozovnami thajských masáží na Václavském náměstí a dalších místech v historickém centru. Ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo, že se jedná o nelegální reklamu v památkové rezervaci, což umožní jejich definitivní odstranění.

Rikši, charakteristické svým zelenočerveným provedením a LED pásky, byly městem dlouhodobě kritizovány za narušování estetického vzhledu významných veřejných prostranství a komplikování pohybu chodců v místech s vysokou koncentrací lidí. Po řadě kontrol byly provozovatelům uděleny pokuty, avšak ti se proti nim opakovaně odvolávali.

Ministerstvo nyní potvrdilo správnost postupu hlavního města a konstatovalo, že barevné provedení rikš s LED pásky slouží jako nelegální reklamní médium. Nyní tedy existuje pravomocné rozhodnutí příslušného orgánu, které názor města potvrdilo. Rikši tak musí být odstraněny z veřejného prostoru, což přispěje ke zlepšení vzhledu historického centra Prahy.

Toto rozhodnutí je důležitým krokem k ochraně památkového charakteru města a k regulaci reklamních ploch v oblasti, která je světově proslulá svým kulturním dědictvím.