Obchodní dům Kotva, jedna z nejvýznamnějších brutalistních staveb v Praze, prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Modernizace, která potrvá zhruba tři roky, přinese nejen nové obchodní a kancelářské prostory, ale také ekologická opatření, včetně odstranění azbestu a dosažení uhlíkové neutrality. Jaké změny čekají tuto architektonickou dominantu náměstí Republiky?

Celková rekonstrukce Obchodního domu Kotva stojícího na hranici historického jádra české metropole začala v dubnu 2024 přípravnými, demontážními a demoličními pracemi. Letos v únoru navázala sanace azbestové zátěže. Obnova plánovaná na tři roky si klade za cíl přizpůsobit budovu moderní době a jejím standardům.

„Rekonstrukce zahrnuje modernizaci interiérů a rozšíření využití objektu. Po dokončení bude Kotva disponovat šesti patry obchodů a služeb a dvěma patry kanceláří prémiové kvality. Součástí je také výměna fasádního pláště s důrazem na udržitelnost a zachování původních tvarů budovy, včetně charakteristických betonových věží a šestiúhelníkových struktur,“ sdělila Jana Vrábelová, šéfka projektového managementu pro střední a východní Evropu z Generali Real Estate.

Cílem je obnovit Kotvu s respektem k historii a zároveň z ní vytvořit vyhledávaný obchodní dům světové kvality. Díky propojení umění, kultury, digitálních technologií a vizionářské architektury s pestrou nabídkou módy, životního stylu, techniky, gastronomie a českého designu vznikne prostředí plné energie, které přitáhne návštěvy z celého světa,“ dodává Filip Ševčík, šéf správy realitních investic pro střední a východní Evropu z Generali Real Estate.

Bezpečná likvidace azbestu pod dohledem

V současné chvíli probíhá sanace azbestové zátěže v interiéru budovy, na kterou naváže sanace azbestu z fasádního pláště a střešních souvrství.

„Sanační práce odstraňování azbestu podléhají přísné regulaci a provádí je odborně způsobilá společnost, plně v souladu s postupem schváleným krajskou hygienickou stanicí.  Zároveň po celou dobu sanace azbestu probíhá v úzké spolupráci s krajskou hygienickou stanicí nad rámec české legislativy inspekce účinnosti sanace azbestu akreditovaným inspekčním orgánem, který celý proces důkladně dozoruje, monitoruje a provádí veškerá měření,“ uvedla dále Jana Vrábelová a doplnila: „Sanační práce se provádějí v uzavřených podtlakových kontrolovaných pásmech napojených na odsávací jednotky s hepafiltrací a s monitorovacími zařízeními podtlaku. Demontovaný materiál s obsahem azbestu se v uzavřených kontrolovaných pásmech zapouzdří, balí do neprodyšného obalu a následně se transportuje na skládku nebezpečného odpadu v Benátkách nad Jizerou, kde dochází k jeho odborné ekologické likvidaci.“

Sanace azbestové zátěže by měla být hotova v září letošního roku, navazovat budou další demoliční práce a kompletní rekonstrukce objektu.

Udržitelná budoucnost legendární Kotvy

Obnova obchodního domu se soustředí také na opatření k udržitelné budoucnosti objektu, především na energetické úspory a technologické inovace.Hlavním zdrojem tepla a chladu budou tepelná čerpadla, zároveň se plánuje i využití zelené energie, což přispěje k ekologickému provozu a snížení uhlíkové stopy budovy. Po dokončení prací tak má Kotva splňovat nejvyšší úroveň certifikace BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) pro parametry udržitelných budov a dosáhnout provozní uhlíkové neutrality v souladu s evropskými environmentálními standardy.

Opěvovaný i kritizovaný brutalismus

Historie obchodního domu Kotva sahá do roku 1975, kdy byl 10. února otevřen jako symbol hojnosti a luxusu v tehdejší socialistické zemi. Reprezentuje vysokou úroveň české architektury inspirované světovým strukturalismem a brutalismem. Jde o jeden z nejvýznamnějších návrhů architektonického páru Věry a Vladimíra Machoninových. Budovu postavila švédská stavební společnost SIAB. Půdorys tvoří několik propojených šestiúhelníků připomínajících včelí plástev. V době otevření šlo o největší obchodní dům v zemi. Tehdejší prodejní plocha byla 22 160 m² a 75 000 lidí denně mělo obsloužit 2 000 zaměstnanců a zaměstnankyň.

Brutalismus je moderní architektonický styl, který svůj vrchol zažíval v letech 1954–1970. Název vychází z francouzského „brut“ („syrový“) a také se označoval jako „drsná poezie“ ve stavitelství. Brutalistické stavby jsou vždy výrazně autorským, tvůrčím počinem. Charakteristická pro tento styl je záměrná konstrukční pravdivost v extrémním přiznání materiálů a obslužných prvků, například režné betonové povrchy stěn, stropů či pilířů, neomítnuté cihly kombinované s prosklenou ocelovou konstrukcí nebo volné viditelné vedení potrubí. Proto byly brutalistické stavby také často kritizovány pro „ignorování“ architektonických či historických hodnot okolní zástavby. Manželé Machoninovi v tomto stylu navrhli například i karlovarský Hotel Thermal.

Kompletní rekonstrukci Obchodního domu Kotva uskutečňuje společnost Generali Real Estate, součást skupiny Generali, v úzké spolupráci s původní autorkou Ing. Arch. Věrou Machoninovu zastoupenou její dcerou Ing. Arch. Pavlou Kordovskou a doc. Ing. Arch. Petrem Kordovským. Intenzivně přitom spolupracují s Odborem památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy a Národním památkovým ústavem tak, aby rekonstrukce plně respektovala architektonickou hodnotu této významné kulturní památky a zároveň splňovala nejvyšší standardy udržitelné výstavby. Kulturní památkou je Kotva od roku 2019.

Dokončení rekonstrukce se plánuje na poslední čtvrtletí roku 2027. Klíčovou součástí projektu je i revitalizace veřejného prostoru v okolí této významné budovy. Výsledkem má být atraktivní, funkční a bezpečné prostředí přispívající k celkové kvalitě života obyvatelstva této části města s jedinečným geniem loci.

Celková transformace Kotvy má za cíl navázat na bohatou historii obchodního domu a zároveň ji připravit na nové výzvy a potřeby 21. století, čímž se má stát opět významným centrem pražského společenského a obchodního života. Nově nabídne příležitost k nákupům a odpočinku na ploše o rozloze 34 tisíc m². Součástí komplexu bude pestrá škála prémiových obchodů, řada restaurací s kulinářskými zážitky z různých koutů světa i speciálně navržené prostory pro relaxaci a volnočasové aktivity.