Volkswagen Maraton Praha poprvé vyhrál Američan – bronzový medailista z olympijských her v Riu Galen Rupp, který si v Praze vylepšil svůj osobní rekord o více než tři minuty na 2:06:07, což je druhý nejrychlejší výkon v historii Pražského maratonu. Další nedělní rekord má hodnotu 1 milion – tolik se totiž dosud při pražských závodech RunCzech zaregistrovalo běžců. Osobní rekord si vylepšil i radní Prahy 1 Tomáš Macháček.

„Já plánuju hlavně doběhnout a předat štafetu Filipovi. Výsledné místo je tedy jeho starost,“ odpověděl nám s úsměvem Tomáš Macháček, když jsme se jej zeptali na plánované umístění dvojice radních Prahy 1 Tomáš Macháček – Filip Kračman, kteří se zúčastnili závodu štafetových dvojic a na každého z nich čekal půlmaraton.

To Filip Kračman měl jasno. „Rádi bychom doběhli kolem dvacátého místa. V každém případě chceme předběhnout tým ruské ambasády,“ prohlásil. Dvojice nakonec obsadila skvělé 22. místo z 270 štafetových týmů. Tomáš Macháček zaběhl osobní rekord 1:49:39 a celkový čas dvojice byl 3:19:17.

Součástí týmu Prahy 1 byl rovněž například zastupitel Tomáš Böhm, který navíc absolvoval celou maratonskou trať.

„Dnes je velké teplo, takže běžecký rekord nejspíš nepadne, ale my dnes slavíme mnohem důležitější rekord – milióntého registrovaného běžce,“ prozradil před startem v rozhovoru pro Prahu 1 ředitel RunCzech Carlo Capalbo. Jubilejním běžcem se stal Jakub Polách.

Nejrychlejší ženou v neděli byla Keňanka Bornes Jepkirui Kiturová. Keňu navíc reprezentovaly čtyři z šesti nejrychlejších žen. Novými mistry České republiky jsou Jiří Homoláč a Petra Pastorová .

Na trať čtyřiadvacátého ročníku vyběhlo 9 500 běžců z celého světa, o které se staralo 1 320 dobrovolníků a 34 hudebních kapel podél trati. Atleti během závodu spořádali více než pět tun banánů a vypili 41 889 litrů minerálky.