Celá naše země si v letošním roce připomene třicáté výročí Sametové revoluce. Oslavy pádu komunistické totality symbolicky jako první odstartovala Městská část Praha 1, na jejímž území 17. listopadu 1989 bezpečnostní síly tehdejší moci brutálně napadly pokojnou studentskou manifestaci. První oslava – Reprezentační ples MČ Praha 1 na Žofíně – se tak zároveň stala jedním z vrcholů pražské plesové sezony.

 

„Naše svoboda je letos třicátnicí. Je to žena zvláštní, náročná i komplikovaná; někdy z ní jde strach, někdy zase příjemně překvapí,“ prohlásil při slavnostním zahájení plesu starosta Prahy 1 Pavel Čižinský. Společenské události na Žofíně se zúčastnila celá řada osobností na čele s představiteli současného vedení radnice. Mezi hosty pak byli například představitelé partnerských měst – Zuzana Aufrichtová, starostka Bratislavy-Starého Mesta, a Gábor Tamás Nagy, starosta budapešťského Městského obvodu Budavár, kteří vedli své delegace na oficiální návštěvě Prahy 1.

 

Na období Sametové revoluce zavzpomínal na plese mj. i současný 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma, který se jako student zúčastnil diskusí s dělníky z továren, jejichž podpora byla tehdy stěžejní. I proto ho současná politická situace rozhodně netěší. „Třicet let po nástupu demokracie samozřejmě cítím její ohrožení, věřím ale, že to zvládneme,“ uvedl Petr Hejma.

 

Místostarosta Pavel Nazarský je přesvědčen, že naše demokracie má stále co dohánět. „Zatím to byla spíš taková nesmělá příprava a k té opravdové demokracii, k níž patří důsledná rovnost všech před zákonem, zodpovědnost, ohleduplnost, přání úspěchu a štěstí druhým, stále ještě spějeme,“ popsal Pavel Nazarský.

 

Plesové oslavy byly letos důstojné a uměřené, s bohatým programem, k jehož vrcholům určitě patřila vystoupení Jana Smigmatora a Dashy doprovázených třešťským swingovým orchestrem Zatrestband a zejména pak téměř plnohodnotný koncert slovenské hvězdné kapely No Name. Došlo ale i na přehlídku oděvní kolekce studentů UMPRUM pod vedením Liběny Rochové, diskotéku DJ Jirky Březiny a výborné kapely Soul sisters, Amusement park a Prague Queen. O úvodní tance se kromě starosty Pavla Čižinského s chotí postaral i pár Dana Batulková a Jan Onder, vítězové StarDance 2008, kteří ples, stejně jako tehdejší taneční soutěž, zahájili waltzem.

 

Výtěžek Reprezentačního plesu MČ Praha 1 byl symbolicky věnován na podporu obecně prospěšné společnosti Post Bellum, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Jejím stěžejním projektem je Paměť národa – sbírka vzpomínek velkého množství konkrétních osobností, fotografií, deníků a různých archiválií z období totalit minulého století. Dnes sbírka čítá tisíce zpracovaných pamětníků a jako internetový archiv je přístupná široké veřejnosti.

 

Jen z plesového vstupného obdržela organizace Post Bellum téměř 62 tisíc korun; další prostředky získá ze sbírky, která probíhala v průběhu plesu. Zapečetěné kasičky si organizace slavnostně převezme, jejich obsah sečte a poté oznámí. Přispět ji ale lze i v dalším průběhu roku. Více informací: www.postbellum.cz.