Rozměrné bronzové sousoší sochaře Jiřího Sozanského připomínající oběti ze srpna 1968 i 1969 bylo ve středu 21. srpna odhaleno na nábřeží u pražského Musea Kampa.

„Památník připomíná oběti invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, ale také oběti následných represí v roce 1969, kdy už vystoupili Čechoslováci proti Čechoslovákům,“ uvedla při odhalování skulptury starostka Městské části Praha 1 Terezie Radoměřská, která spolu s prezidentem ČR Petrem Pavlem, premiérem Petrem Fialou a primátorem metropole Bohuslavem Svobodou poskytla slavnostní akci záštitu. „Není to jednoduchý umělecký artefakt, je velmi burcující – je to apel na myšlenku svobody, její křehkost a odpovědnost za ni, která leží na každém z nás,“ dodala s tím, že by ráda, aby umělecké dílo po dočasném »pobytu« u Musea Kampa, který je plánován přibližně na rok, bylo trvale umístěno na území Prahy 1. „Tady je srdce republiky, tady se odehrávají věci, na kterých národu záleží,“ uzavřela starostka.

Podle autora sousoší si ti, kteří zahynuli v srpnu 1968 a 1969, zaslouží úctu a respekt současníků. „Z důvodů pro mě těžko pochopitelných však zůstávají jejich jména pro širší veřejnost v anonymitě. Památník proto považuji za první krok k nápravě ostudného mlčení,“ sdělil sochař Jiří Sozanský. „Plastiky mají dva symbolické významy. Ta vysoká, stojící, představuje tělo národa rozťaté invazí v roce 1968. Hroty na druhém objektu symbolizují šest obětí ze srpna 1969. Šest životů,“ vysvětlil.

Slavnostního odhalení památníku se ve výroční den začátku srpnové okupace v roce 1968 zúčastnily přibližně tři stovky diváků, hudbou je doprovodil známý kytarista Michal Pavlíček.