Plch velký, nenápadný hlodavec, se stal hlavním hrdinou výtvarné a literární soutěže pro děti z Prahy 1. Cílem organizátorů bylo zvýšit povědomí lidí nejen o ohroženém plchovi, ale i o dalších tvorech sídlících v centru velkoměsta. Ve čtvrtek 27. května se v překrásném prostředí atria Českého muzea hudby konalo slavnostní vyhlášení těch nejlepších děl mladých autorů.

Celý projekt zorganizovaly spolky Petřínská iniciativa, Petřín pro život a Femancipation z.s., zároveň pod záštitou městské části Prahy 1. Kromě zvýšení povědomí o městské fauně se zároveň podařilo alespoň na chvíli odtrhnout děti od monitorů jejich počítačů v době distanční výuky. Velký dík tak rozhodně patří paním učitelkám z místních základních škol, kterým se povedlo soutěž dostat mezi jejich žáky. Také díky nim porota mohla hodnotit hned několik stovek maleb, kreseb, plastik či poezií nebo próz.

„Myslím si, že si děti během soutěže vytvořili ještě větší lásku k přírodě. Doufám, že tím nakazí i svoje rodiče, aby mezi námi byli nejen obdivovatelé místní fauny a flóry, ale taky její ochránci. Tak aby Petřín zůstal nadále tím zeleným srdcem Prahy,“ uvedla místostarostka Prahy 1 a také patronka celého projektu Eva Špačková.

Účastníci slavnostního ceremoniálu a lidé, kteří sledovali živý stream na stránkách Prahy 1 se mohli sami přesvědčit, jak náročné muselo být pro porotu posuzování jednotlivých děl. Techniky kresby, které by laik nedokázal ani vyslovit, tvorba unikátních plastik nebo vskutku poutavá literární díla. Těmito a mnoha dalšími způsoby ztvárnili mladí umělci plcha nebo jeho zvířecí sousedy z Petřína. Ukázalo se, že místní děti mají opravdu talent a zároveň příroda jim není lhostejná. Nezbývá tedy než doufat, že letošním ročníkem to neskončilo!