Výstava Spolku pražských výtvarných umělců Homo faber – Člověk tvůrce byla v Galerii 1 slavnostně zahájena v úterý 3. října. Díla čtyřiadvaceti autorů budou v centru Prahy k vidění do 27. 10.

„Jsem upřímně rád, že v Galerii 1 konečně vidím Spolek pražských výtvarných umělců (SPVU),“ uvedl první místostarosta Prahy 1, radní pro kulturu a školství David Bodeček s tím, že výstava se mu strašně moc líbí. „Je totiž ojedinělá svou různorodostí,“ zdůraznil. „Vzorek děl, která jsou instalována zde, v galerii, je k vidění také ve výloze radnice Prahy 1, paralelní výstavu SPVU hostí do 10. 11. Muzeum Podblanicka na zámku ve Vlašimi,“ přidal pozvání místostarosta.

O hudební doprovod vernisáže se postarali kytaristé Milan a Jakub Kramarovičovi, ukázky z literárního díla Josefa Čapka přečetla herečka Jitka Smutná. „Josefa Čapka mám jako malíře nesmírně ráda,“ vysvětlila, proč zvolila právě Čapkův text. „Když jsem poprvé v 80. letech minulého století viděla jeho originál, stála jsem před ním doslova v němém úžasu. Kromě toho mne celý život provází výtvarné umění – od fotek po obrázky. Dokonce jsem se minulý rok pokusila o malování a výtvarné koláže. Přijde mi, že vyjadřovat se obrazem je možné v každém věku a člověk k tomu nemusí být profesionál.“

David Bodeček ocenil různorodost expozice, předsedkyně SPVU Marie Preclíková vyzdvihla, co autory zastoupené v Galerii 1 spojuje: „Všichni malujeme tradičními technikami, každý z nás navazuje na staré mistry a snaží se dát do obrazů i krásu a harmonii, celou svoji duši. A protože všichni hledáme spřízněnou duši, najde si tu určitě každý z návštěvníků autora, kterého bude obdivovat, obraz, který se mu bude líbit…“

Homo faber – Čověk tvůrce
Spolek pražských výtvarných umělců
Galerie 1, Štěpánská 47, Praha 1
Otevřeno do 27. 10. 2023,  út – pá 10 – 12.00, 13 – 18.00, so 10 – 14.00
V neděli, pondělí a o svátcích je galerie zavřená.