Kdo by je neznal: na pramicích, s nimiž mezi kroužícími loděmi s turisty působí jako obrázek ze starých časů, kdy Vltava v zimě dodávala pivařům led a měnila se v jedno velké kluziště. Kdy oba břehy nebyly regulované tak jako dnes a kdy řeka dávala obživu vorařům a dalším lidem od vody. Rybáři, profese i vášeň; na Vltavě, zejména té pražské, už jen to druhé. Zato ale vášeň, která se předává z generace na generaci.
„Vltava patří k Praze 1 a k Vltavě patří rybáři. A my všichni z obou břehů jsme pak, jak se říká, křtěni Vltavou, máme ji rádi, a protože víme, jak se dokáže rozčílit, chováme k ní respekt. A respekt chováme i k rybářům, kteří po celý život žijí s vodou. A když pak skončí sezona a lodě jsou zazimovány, je ta pravá chvíle se sejít, popovídat si a zazpívat,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se s rybáři sešel na lodi Nepomuk.
A jaká byla letošní sezona? „Dobrá, chytali jsme velké ryby, hlavně kapry, ale jsou tu i štiky a candáti,“ prozradil Miroslav Nechvátal, předseda Českého rybářského svazu v Praze 1. Rybáře podle jeho slov zlobí kormoráni, kteří v obrovském množství loví hlavně bílou rybu – cejny a plotice, a ta pak chybí jako potrava dravým rybám.
Jinak do Vltavy je třeba – alespoň u nás v Praze 1 – dodávat velké množství násady. „Každý rok to je kolem sta metráků,“ vysvětlil Miroslav Nechvátal. Násada se vysazuje hlavně v říjnu až listopadu, a není to proto, že by rybáři vše vylovili a nebyli správnými hospodáři, ale proto, že je Vltava studená a málokdy má nad osmnáct stupňů. A ryby se v takto studené vodě prostě nevytírají, snad jen občas ty dravé.
Plavbu salonní rychlolodí Nepomuk, která se může pochlubit sympatickou posádkou, zorganizoval její majitel Zdeněk Bergman. „Letošní sezona byla – až na nešťastné úmrtí pana Třísky – naštěstí klidná. Smrt Jana Třísky nás všechny u vody ale moc zasáhla,“ řekl tento známý pražský převozník a ředitel společnosti Pražské Benátky, který pro rybáře vybudoval úvaziště pod Karlovým mostem. Druhé úvaziště využívané rybáři z Prahy 1 je pod Mánesovým mostem.
Další informace: www.prazskebenatky.cz a www.rybari.info.