Postrádáte ve vašem okolí sportoviště, nebo dětské hřiště? Chtěli byste více zeleně, laviček či lamp veřejného osvětlení? Spřádáte plány na zorganizování festivalu, koncertu, jarmarku, sousedského setkání…? Se vším vám může pomoci participativní rozpočet Plánuj Jedničku, jehož »nultý ročník« se na území Prahy 1 právě rozjíždí. Radnice na něj vyčlenila pět milionů korun – čtyři a půl milionu je určeno občanům, dalších pět set tisíc školám.

„Je to skoro historický okamžik a průlom, Praha 1 do této chvíle participativní rozpočet nikdy neměla,“ uvedl při jeho první veřejné prezentaci, která se uskutečnila ve středu 24. července, předseda Výboru pro participaci, participativní rozpočet, veřejný prostor a dotační programy Martin Motl. „Obyvatelé Prahy 1 mohou spolurozhodovat o rozpočtu městské části a podílet se na změně veřejného prostoru v místě, kde bydlí. Pokud podají projekt a uspějí, mohou změnit věci, které změnit chtějí a které politici třeba ani za několik volebních období změnit nedokázali,“ odpověděl na dotaz, v čem vidí hlavní přínos participace.

Projekty týkající se infrastruktury, veřejných zařízení, ekologie či komunitních akcí, kulturních programů a vzdělávání na území první městské části bude možné podávat během září. „Navrhovatel musí být fyzická osoba starší 18 let s trvalým pobytem v Praze 1, každý může podat až tři návrhy a maximální částka na jeden projekt nesmí překročit milion korun,“ upřesnil základní požadavky koordinátor participativního rozpočtu (PaRo) Jan Rachůnek s tím, že v říjnu, resp. listopadu budou podané projekty vyhodnoceny a prezentovány, v únoru o nich bude veřejnost hlasovat a v březnu se začne s jejich realizací. „Jsme připraveni zájemcům maximálně pomoci, kdokoliv mne může kontaktovat na mailu jan.rachunek@praha1.cz, nebo osobně v Dušní 13/7, kde sídlí Infocentrum Participace a Strategie,“ uzavřel koordinátor.

Příští prezentace participativního rozpočtu Plánuj Jedničku se na výše uvedené adrese uskuteční 28. srpna od 17.00.