Zveme vás na procházku do míst, kde se tvořily dějiny. Využijte nastávající teplé dny k seznámení s Prahou 1 a připomeňte si události, které zásadně poznamenaly vývoj tehdejší pomnichovské republiky.

Píše se květen 1942 a parašutisté Jozef Gabčík s Janem Kubišem připravují v Praze atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Jejich pobyt v hlavním městě kryjí desítky statečných českých odbojářů, kteří současně pomáhají získávat detailní informace o Heydrichově pohybu i jeho zvycích. Kde a jak se parašutisté setkávají se svými kontakty, aby nedošlo k prorazení tajné operace?

Jedním z takových míst byly nenápadné Čelakovského sady vedle Národního muzea. Právě tam se parašutisté sešli například s Františkem Šafaříkem, který pracoval na Pražském hradě, a atentátníkům tak předával o Heydrichovi cenné informace. Na stejné místo se podle historika Jiřího Padevěta pravděpodobně vydal Jan Kubiš i tři dny před svou smrtí v kryptě kostela Cyrila Metoděje v Resslově ulici, tedy 15. června 1942. V sadech se měl sejít se svým bratrem.

Do historie spojené s atentátem na Heydricha se zapsal také několik set metrů vzdálený Baťův palác na Václavském náměstí. V jeho výloze bylo totiž vystaveno kolo, které příslušníci gestapa našli na místě atentátu. Tam ho tehdy zanechal Jozef Gabčík a právě zmíněné kolo nakonec přivedlo gestapo k manželům Bondyovým, kteří bydleli v ulici Elišky Krásnohorské. Ti byli za pomoc odbojářům nemilosrdně popraveni. Více jsme o jejich osudu psali již v loňském roce v souvislosti s umístěním pamětní desky na domě, ve kterém bydleli spolu s dalšími rodinnými příslušníky.

K vůbec nejvýznamnějším místům operace Anthropoid patřila Melantrichova ulice. Dům s číslem 15 sice turisté často obdivují pro jeho zajímavou podobu, řada lidí však netuší, že v něm bydlela rodina Svatošova. Jejich byt byl mnoho dní útočištěm Jozefa Gabčíka, Adolfa Opálky a bohužel i Karla Čurdy, který místo úkrytu odbojářů posléze vyzradil gestapu. Kousek dál od Svatošových, v modrém domě naproti Pražskému orloji, bydleli Peršínovi. V jejich bytě se Gabčík s Kubišem setkali s další legendou našeho odboje – štábním kapitánem Václavem Morávkem, členem skupiny Tři králové, známým také pod jménem Pobožný pistolník. Dnes je dům sídlem kavárny a hotelu.

Na závěr nás stopy historie zavedou až k rohovému domu v Letenské ulici nedaleko zastávky metra Malostranská. I na tomto místě je dnes kavárna, dříve v domě však žila společně se svou sestrou Ludmilou Soukupovou žena, kterou miloval Jan Kubiš – Marie Kovárníková. Obě ženy patří mezi desítky popravených v koncentračním táboře Mauthausen. Postava Marie Kovárníkové se mimo jiné objevila i ve filmu Anthropoid z roku 2016.