Rozvoj Prahy 1 má být v následujících deseti letech postavený na čtyřech pilířích – ekonomickém, enviromentálním, sociálně-politickém a individuálním (lidském). Cílem je udržet starousedlíky, přilákat nové obyvatele a proměnit kvalitu a intenzitu turistického ruchu. Vyplývá to ze Strategie udržitelného rozvoje MČ Praha 1, jejíž návrhovou část schválili 11. března 2025 místní zastupitelé. 

Práce na důležitém dokumentu začaly v roce 2021. Obsahuje jednatřicet doporučení ve dvanácti strategických cílech. Do přípravy strategického plánu se zapojili nejen odborníci, ale i široká veřejnost. Kromě členů komisí MČ Praha 1 to bylo téměř 2 600 lidí. Jeho zpracovatelem je společnost M. C. Triton, spol. s r.o.

„Strategie nám dává jasnou představu o vizi a hodnotách Prahy 1 ve všech oblastech jejího rozvoje,“ uvedla starostka Terezie Radoměřská. „Tvořena byla důsledně ve spolupráci s obyvateli i politiky městské části. Reflektuje skutečné potřeby ale i přání obyvatel Prahy 1,“ dodala.

A jak by tedy měla Praha 1 v roce 2035 vypadat? Měla by být místem plným komunitního života obyvatel, jichž by mělo být o 10 tisíc více než dnes. Noví obyvatelé přinesou městské části nový impulz – budou zde bydlet, nakupovat, využívat místní kavárny a služby, což postupně promění městskou část ve prospěch trvale bydlících občanů. Praha 1 by se tak měla stát více přívětivým místem k životu, v němž se obnoví rovnováha mezi komunitou, turisty i místními podniky, čímž se podpoří její dlouhodobě udržitelný rozvoj. 

„Městská část Praha 1 by tak neměla být pouze turistickým skanzenem, ale inspirativním, multikulturním, moderním a příjemným místem pro život svých obyvatel s udržitelnou mírou cestovního ruchu,“ podotkl zastupitel Petr Hejma, bývalý starosta, který stál u rozběhnutí prací na strategickém plánu v roce 2021 a nyní spolupracuje i na jeho finalizaci.

Jak ale tuto optimistickou vizi naplnit? Návrhová část Strategie obsahuje přes tři desítky doporučení. Patří k nim například restrukturalizace výdajů rozpočtu Prahy 1 s cílem podporovat trvalé bydlení a vlastní obyvatele, maximalizovat výběr poplatků z turismu a podpořit tak zkvalitnění turistického ruchu. Vize doporučuje umožnit podnikání pro turisty v Praze 1 s podmínkou zajištění infrastruktury pro místní obyvatele, omezit počet alko-turistů a zaměřit se na skladbu turistů.

Další navrhovaná opatření se týkají dopravy. Strategický plán obsahuje doporučení na zavedení mýtného pro transit. Snížit by se měla také intenzita dopravy a počet sdílených prostředků mikromobility, naopak zvýšit by se měl počet parkovacích míst. 

Dále by se měla zvyšovat otevřenost a důvěryhodnost radnice Prahy 1 a také posilovat spolupráce se stakeholdery, a to jednak s klíčovými institucemi, jako je pražský magistrát a radnice sousedních městských částí, ale také s místními zájmovými skupinami a spolky.

„Lidé, kteří mají v Praze 1 trvalý pobyt a zároveň v ní reálně bydlí, by měli mít možnost používat výhod plynoucích z finančních dotací, slev nebo podpory konkrétních služeb, které městská část nabízí. Trvalé bydlení se pak stává skutečnou výhodou,“ řekl Petr Hejma. 

Autoři strategického plánu také na základě provedených sociologických šetření, workshopů s veřejností i v rámci jedenácti pracovních skupin doporučují Praze 1 zpracovat celou řadu koncepčních dokumentů a poté se jimi také řídit. Patří k nim například řešení problematiky parkování, krátkodobého ubytování, nakládání s nemovitým majetkem, komunikační strategie, zpracování socio-demografické prognózy nebo aktualizace koncepce bytové politiky. Městská část by také měla mít k dispozici investiční výhled či plán oprav svého majetku.

Definitivní verzi Strategického plánu udržitelného rozvoje MČ Prahy 1 by měli zastupitelé schvalovat letos v létě. Jeho aktuální podoba je k dispozici na (www.praha1ocimaobcanu.cz).