DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ 2024

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, dále EHD) jsou významnou kulturně poznávací společenskou akcí, která slouží k posílení historického povědomí v nejširších souvislostech se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví.

Poprvé podobnou akci organizovali Francouzi v roce 1984 jako Den otevřených dveří památek. V následujícím roce se připojilo v rámci Rady Evropy několik dalších států. Rada Evropy, která zprostředkovává spolupráci čtyřiceti čtyř zemí v Evropě, ustanovila oficiálně Dny evropského dědictví v roce 1991. V roce 1994 začala Dny evropského dědictví koordinovat belgická nadace krále Baudouina. Rada Evropy usiluje těmito aktivitami o ochranu kulturních hodnot v celé Evropě a sleduje společný kulturní zájem bez ohledu na hranice mezi zeměmi.

EHD rozšiřují a zvyšují všeobecné povědomí o našem kulturním dědictví. Pro širokou veřejnost zpřístupňují co nejvíce zajímavých a výjimečných památek, budov, objektů i prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo celé nepřístupné. Nesoustřeďují se pouze na prohlášené historické památky, jako jsou hrady, paláce či katedrály, ale snaží se dosáhnout mnohem dále tak, aby byly zahrnuty i různé jiné objekty – národní parky, uhelné doly, vykopávky či rekonstrukce původních staveb, protiletadlové kryty, zříceniny, parníky atd. Otevírají dveře soukromých i veřejných budov (radnice, budovy soudů, školy, kanceláře, obytné domy atd.), které nebývají přístupny veřejnosti nebo pouze příležitostně a částečně. V objektech, které jsou běžně přístupné veřejnosti, a je v nich vybíráno vstupné, může být tento den vstup volný nebo by měl být nabízen speciální program (například zvláštní prohlídková trasa, koncert, výstava atp.).

V České republice se EHD konají pravidelně od roku 1991 v první polovině měsíce září. Od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Partnery hlavního garanta (dále SHSCMS) jsou Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Městská část Praha 1 se jako člen SHSCMS účastní akce EHD pravidelně od roku 1997. Na území MČ Praha 1 se EHD stalo již tradiční zářijovou akcí, která se těší velké oblibě i pozornosti veřejnosti. Návštěvníky je každoročně kladně hodnocena celková organizace a propagace ze strany Úřadu Městské části Praha 1. I díky tomu se akce těší neklesajícímu zájmu návštěvníků.

Městská část Praha 1 představí 26. ročník, který proběhne ve dnech 07. – 08. září 2024.

V letošním roce je pro návštěvníky akce vybrán pestrý mix památek a veřejných prostranství. Část objektů, které budou volně přístupné z veřejného prostoru a část objektů, které budou zpřístupněné za přítomnosti zaměstnanců ve službách uvnitř interiéru v časovém omezení. Průvodcem celé akce bude orientační mapa, která bude k dispozici na infocentrech a ke stažení na www.praha1.cz

V rámci akce je kladen důraz na zpřístupnění movitého kulturního dědictví. Proto jednotlivé země nebo i města vyhlašují svá národní témata, jejichž prostřednictvím obracejí pozornost organizátorů i návštěvníků na různorodé fenomény přírodního a kulturního dědictví.

Téma letošního ročníku EHD pro Českou republiku zní: „PAMÁTKY SPOJUJÍ SVĚT“, v jehož duchu MČ Praha 1 nabídne návštěvníkům procházku po nedávno rekonstruovaných a historicky zajímavých místech od Hradčan, Slovanský ostrov, Staré Město až po Nové Město.