Kampus Hybernská se na pět dní promění v laboratoř pátrající po podstatě Kafkova génia, jehož odkaz zůstává často pod nánosem povrchní vrstvy turistického boomu.
Scénická čtení, panelové diskuse, vzdělávací workshop, pop-up galerie, site-specific performance či hudební vystoupení – všechny tyto aktivity budou ve dnech 19. až 23. března směřovat k oživení Kafkovy jedinečné mytologie.
„Naším cílem je na základě Kafkovy prózy i deníků přetvořit prostory Kampusu Hybernská v místa, které budou evokovat Kafkovo literární dílo. Ať už ve smyslu imerzivního divadla, ve kterém se divák zcela volně pohybuje ve vymezeném prostoru a může na základě vlastního rozhodnutí sledovat inscenované situace či dokonce do nich sám vstupuje, nebo ve smyslu site specifickém, tedy inscenací v prostoru, který je netradiční a explicitně nedivadelní,“ říká programová ředitelka Veronika Vlachová.
Slavnostní zahájení proběhne v úterý 19. 3. v 18:30, kdy se uskuteční premiéra krátkého filmu Vítej doma animátorky Bety Suchanové, která je také autorkou vizuálu celé akce. Jedná se exkluzivní premiéru krátkého animovaného díla, jehož děj je přímo zasazen do prostor Kampusu Hybernská. Následovat bude otevření pop-up galerie a komentovaná prohlídka výstavy o Franzi Kafkovi s názvem Exit. K vidění budou práce autorů, kteří ve svém díle Kafku oživují, jako je Milan Kunc, Jiří David, F1Pioneer, Petr Nikl, Jan Paul nebo Ivan Brod Kajíček.
Večer zakončí koncert hamburského tria Die Verwandlung, které pracuje s hudbou a scénickým uměním, aby přeneslo literaturu Franze Kafky na jeviště.
V dalších dnech se v Kampusu bude například natáčet živý „kafkovský“ podcast Radia Wave Lit, proběhne divadelní představení Kafka has left the building (v podání performance-kabaretu Das Thema – To téma) s Halkou Třešňákovou v jedné z hlavních rolí, a také Pubkvíz: Na pivo s Kafkou.
Ve čtvrtek čeká na diváky světová premiéra auditivního putování německého umělce Marolda Langera-Philippsena po stopách Franze Kafky. Využil k němu technické prostředky Kafkovy doby – rozhlas, telefon, řeč, psací stroj a noviny. Rozhlasový a mediální umělec, performer a scénický výtvarník pochází z Mnichova a žije mezi Berlínem a Bratislavou. Své dílo nazvané KAFK vytváří přímo pro sál v Kampusu Hybernská a prolínají se v něm jeho vzpomínky na dědečka, který v Čechách pracoval a žil v době Franze Kafky.
Kompletní PROGRAM najdete zde.
Autorkou plakátů je Bety Suchanová.
Připojte se k odkrývání tajuplné, ale i veselé a šibalské tváře Franze Kafky, změňte s námi pohled na významného autora a objevte nové dimenze jeho díla!
Těšíme se na setkání v Kampusu Hybernská na adrese Hybernská 4, Praha 1.