Umělec Sami Mustafa představy na výstavě nazvané „Vzpomínky na předky“ dvě nové díla; knížku nazvanou „Příběhy od mého dědečka“ a krátký film „Melodická paměť“. Obě práce se zabývají uchováváním romských tradic a samotným smyslem a důležitostí zanechat toto poznání dalším generacím.
„Paramisija katro papus / Příběhy od mého dědečka jsou nebeským vyprávěním mého otce pro nás všechny. Lidové pohádky, které mi vyprávěl můj táta jako dítěti, již vybledly, pamatuji si jenom letmý pohled na tyto příběhy, ale nedokážu jim dát smysl. Proto jsme se rozhodli je jít hledat do Kosova, pomocí skupiny výzkumníků; Mustafa Ekrem z Gjilanu, Djemalj Mustafa z Plemetiny a Elvis Avdiu z Lipljanu a mě. Vedli jsme nekonečné debaty, chaty, zoom a Facebookové hovory s romskými komunitami v diaspoře, abychom našli a posbírali tyto lidové pohádky od našich sousedů, rodin a přátel.“ (Sami Mustafa)
Sami Mustafa, narozený v roce 1984 v Kosovu, je nezávislý filmař Romského původu, který poskytuje mladým Romům příležitost učit se filmovat svojí Romskou identitu prostřednictvím uměleckých metod. Mladí Romové z osad sami produkují dokumentární filmy. Sami Mustafa založil »Romawood«, produkční agenturu zaměřenou na romskou problematiku a jeden z nejvýznamnějších romských festivalů v Kosovu, »Rolling Film Festival« – filmy natočené Romy a o Romech po celém světě. Je také spoluzakladatelem připravované nové »Romani Film Commission« na podporu romských filmů po celém světě. Romawood organizuje a pořádá Rolling Film Festival v Prištině v koprodukci s Balkan Sunflowers. Romawood také koprodukoval reportáže pro Yekhipe, program v romštině vysílaný na kosovské národní televizi RTK. Sami Mustafa produkoval více než dvacet dokumentů, dokumentárních filmů a hudebních videí o romské kultuře, umění, lidských právech a společenském životě v Kosovu, Srbsku, Bosně a Hercegovině, Polsku, Francii a Slovinsku.
Kde: Artivist Lab, budova D
link na FB