Undergroundový příběh Davida Němce
Osobnost pražského výtvarníka se stala jedním z dalších námětů projektu Příběhy našich sousedů. Životopis a vyprávění syna psychologů Dany a Jiřího Němcových zpracovávaly v rámci zmíněného projektu žákyně Základní školy Vodičkova Markéta Bojdová, Anna Havlíčková a Adéla Malá.
Příběh Davida Němce se začal psát 29. května 1961. Narodil se do početné rodiny jako páté ze sedmi dětí. Vyrůstal v prostředí proslulého chartistického bytu v Ječné ulici, který byl útočištěm pro řadu osobností disentu a undergroundu. „Díky otevřenosti naší rodiny jsem měl mezi lidmi, kteří navštěvovali náš byt, spoustu kamarádů. Naše otevřená domácnost přijímala kohokoli, třeba i neznámé lidi, kteří se s námi chtěli poznat a chtěli najít někoho podobně smýšlejícího,“ vypráví David Němec. Ve školních letech prý mezi svými spolužáky příliš přátel nenašel. To mu však nevadilo. „Já jsem se spíš pokaždé těšil domů na to, kdo nový u nás bude a kam půjdeme,“ vysvětluje umělec.
Jeho život a rodinu významně ovlivnily události kolem Charty 77, mezi jejíž iniciátory patřil i otec Undergroundový příběh Davida Němce Návrat, asambláž Davida Němce z roku 1985 potěžkal malířskou paletu. „Mikuláš Medek byl a je pro mě mistr,“ říká výtvarník.
Se svou vlastní tvorbou začal David Němec již v sedmdesátých letech. „Já jsem to tak trochu patlal. Snažil jsem se i kreslit, ale spíš jsem dělal asambláže, což mi vlastně zůstalo doteď. Většinou to byly velké formáty, takže jsem si musel koupit plechovky, míchal jsem si barvy a do toho jsem pak lepil různé věci,“ vypráví David Němec. Během osmdesátých let se stal výraznou postavou zdejšího ilegálního výtvarného života, přestože umění tvořil převážně pro zábavu a své blízké. Stabilní soukromé výstavy měl u sebe doma, vystavoval ale také po bytech a domech svých přátel.
V posledních letech byla výtvarná díla Davida Němce k vidění v řadě pražských galerií, mezi něž symbolicky patří i Galerie Montmartre v Řetězové ulici, která vznikla v lednu 2009 jako kulturní centrum Knihovny Václava Havla.