Ve 23 hodin, 20. srpna 1968, začala operace DUNAJ – okupace Československa armádami států Varšavského paktu. Šlo o největší vojenskou akci v Evropě po 2. světové válce a o největší akci v historii uvedené komunistické vojenskopolitické aliance, podniknutou navíc nikoliv proti NATO, ale proti vlastnímu spojenci. Invazní vojska čítala 6 300 tanků, 2 000 děl, 550 bojových a 250 dopravních letadel. Souhrnné stavy okupačních vojsk odhadují historici na více než půl milionu osob.

 Jednou z letošních vzpomínkových akcí, kterými si stoupenci svobody a demokracie připomněli výročí okupace armádami Varšavského paktu, bylo kulturní, edukativní a vzpomínkové setkání na Můstku, konané pod názvem „Aby sny nezešedly“.

„Cílem naší tradiční akce je samozřejmě připomenutí tragické události, která osudově poznamenala životy mnoha generací a vývoj naší země, ale také varování před ideologiemi, které i dnes obhajují oklešťování svobod lidí i celých národů,“ vysvětlila předsedkyně spolupořádajícího spolku Publicum Commodum a pražská zastupitelka Jaroslava Janderová, která rovněž varovala před snahou komunistů a jejich spojenců o přepisování naší historie.

Spolek Publicum Commodum se dlouhodobě a systematicky věnuje osvětě a informovanosti o II. a III. odboji., tedy o boji Čechů a Slováků proti nacistické a komunistické totalitě.

Akce „Aby sny nezešedly“, doprovázená koncerty a výstavou dobových fotografií a dokumentů, se uskutečnila za podpory Městské části Praha 1. „Děkuji spolku Publicum Commodum a dalším organizátorům a podporovatelům, kteří se starají o to, abychom si my starší připomněli tehdejší smutné události i všechno to neblahé, co potom následovalo, a aby mladá generace věděla, co se tehdy stalo a že to byli často mladí lidé, kteří se chovali jako opravdoví hrdinové,“ ocenil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Celé setkání začalo přečtením jmen obětí okupace i protestů konaných o rok později, 21. srpna 1969. Moderace se ujali undergroundový novinář a bývalý disident František „Čuňas“ Stárek a historik, poslanec a jeden z představitelů studentů v roce 1989 Pavel Žáček. Proč je podle něj důležité připomínat události jako srpnovou okupaci a další komunistické zločiny? „Heslem dneška je ´nezapomínat´. Připomínat oběti a vše, co se stalo, protože to má stále velký vliv na naši současnost i současnou politiku,“ odpověděl Pavel Žáček.

V hudební části vzpomínkové akce na Můstku vystoupili Vladimír Merta, Luboš Andršt, Jan Pech, Tomáš Klus, Skvost, Dobré ráno blues band, George & Beatovens a Aktual.

Zatímco ostatní armády se z Československa po okupaci postupně stáhly, sovětští okupanti u nás zůstali až do roku 1991. Poslední doloženou technikou, která z Československa odjela, byl osobní automobil vrchního velitele, který byl 26. června 1991 na letišti Praha-Kbely naložen do nákladního letounu An-26.

Více informací naleznete na www.publicumcommodum.cz a www.totalita.cz.