Živnostenský úřad upozorňuje nově vzniklé společnosti, které hodlají provozovat živnost, ve smyslu zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, na povinnost jejího řádného ohlášení živnostenskému úřadu [§ 45 odst. 1 živnostenského zákona], příp. na povinnost podání žádosti o vydání koncese [§ 50 odst. 1 živnostenského zákona].

Provozování živnosti bez živnostenského oprávnění je přestupek! 

V praxi se živnostenský úřad čím dál častěji setkává s tím, že právnické osoby vzniklé po 15. 1. 2023, kdy nabyl účinnosti změnový zákon č. 416/2022 Sb., jímž byly změněny některé zákony v souvislosti s využíváním digitálních nástrojů a postupů v právu obchodních společností a fungováním veřejných rejstříků, opomenou příslušné živnostenské oprávnění získat – navzdory tomu, že jej jako předmět svého podnikání uvádí v zakladatelském právním jednání, potažmo i v obchodním rejstříku a živnost již de facto provozují. Citovaný změnový zákon však tuto povinnost, tj. disponovat příslušným veřejnoprávním oprávněním k podnikání, nezrušil – upustil „pouze“ od obligatorní povinnosti rejstříkovému soudu před zápisem právnické osoby do veřejného rejstříku dokládat takzvané „předběžné živnostenské oprávnění“.

Ve světle výše uvedeného si dovolujeme nově vznikající, příp. již vzniklé právnické osoby upozornit na to, že provozování živnosti bez patřičného živnostenského oprávnění je i nadále klasifikováno jako přestupek [§ 63 živnostenského zákona] tzv. neoprávněné podnikání, za které je možné uložit pokutu až do výše 1 000 000 Kč.

Živnost můžete ohlásit u libovolného obecního živnostenského úřadu, a to jak klasickým způsobem (osobně, poštou), tak elektronicky pomocí Portálu živnostenského podnikání (rzp.cz). Ten samý postup platí také pro podání žádosti o koncesi. Procesem vzniku živnosti vás provedou např. tyto stránky (gov.cz),  kde získáte veškeré potřebné informace. Náležitosti podání můžete rovněž konzultovat s jakýmkoli obecním živnostenským úřadem.