Na den přesně sto let od předčasného úmrtí významného pražského spisovatele Franze Kafky zavítaly Kostelní slavnosti do Jeruzalémské synagogy, a to s programem s názvem Proměny, odkazujícím na Kafkovu povídku Proměna.

Koncert ve zcela zaplněné synagoze se konal pod záštitou starostky Terezie Radoměřské a Židovské obce v Praze a za podpory zastoupení Hydrafacial pro ČR. Nabídl díla J. Williamse (téma z filmu Schindlerův seznam), G. Mahlera, E. Blocha, M. Legranda i celosvětové hity A. Previna a F. Loeweho z My Fair Lady, A. L. Webera z Cats a jako přídavek pak všemi sborem zpívané Cohenovo Hallelujah. „Během více než hodinového programu jsme se posunuli od klasické hudby k hudbě modernější, u všech skladeb jsme pak ctili, že měly židovské autory,“ popsala autorka projektu Kostelních slavností a sopranistka Markéta Fassati.

Při koncertu ji doprovodili Barbora Kolářová na housle, Stanislav Gallin na klavír a Václav Peter na varhany. Průvodcem historií pražských synagog a Jeruzalémské synagogy i dílem Franze Kafky a jeho životem v Praze 1 byl Pavel Veselý. „Jeruzalémská synagoga má nádherné varhany i křídlo, což jsme moc rádi využili,“ dodala Markéta Fassati.

Kromě téměř tří set diváků si koncert nenechali ujít 1. místostarosta Prahy 1 David Bodeček a zastupitel a předseda kulturní komise Giancarlo Lamberti. „Krásnou myšlenkou Kostelních slavností je, že hudba spojuje. Nehledě na náboženství nebo věk. Zároveň lidé díky těmto koncertům blíže poznají nádherná místa, na která by se jinak sami od sebe možná nedostali,“ okomentoval Giancarlo Lamberti.

Úžasnou hudbu v krásném prostředí, tentokrát kostela sv. Kříže v ulici Na Příkopě 16, si budete moci užít i při dalším koncertu cyklu Kostelní slavnosti, který se uskuteční ve čtvrtek 26. září od 18 hodin.