Do 29. prosince můžete na Václavském náměstí zhlédnout volně přístupnou panelovou výstavu o historii i budoucnosti tohoto původně trhu a nyní bulváru. Expozice nabízí obrázky archeologických nálezů, náměstí za Rudolfa II. či předpokládané podoby hradeb, fotografie dobové dopravy a velkých událostí spojených s tímto místem nebo třeba výtvarné prvky zdobící zdejší architekturu.
„Výstava přichází v době vydaného územního rozhodnutí pro revitalizaci dolní části Václavského náměstí a já pevně věřím, že se podaří docílit takové budoucnosti náměstí, která bude hlavně ku prospěchu jeho obyvatel a obyvatel přilehlých lokalit a ulic,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.
Autorem výstavy je architekt Ondřej Šefců. „Na přípravě výstavy jsme pracovali několik měsíců. Představuje zejména pozoruhodnou minulost, ale také plánovanou budoucnost náměstí, zajímavosti související se založením Nového Města pražského i ukázky dopravních řešení v minulosti, kdy po náměstí jezdily tramvaje či trolejbusy,“ popsal Ondřej Šefců.
Expozice je tak založena především na výpovědi a konfrontaci grafik, historických fotografií, plánů, současných snímků a kresebných rekonstrukcí. Spojujícím prvkem je motiv koňské podkovy – nejen té z jezdecké sochy sv. Václava, ale i té, jež připomíná původní název – Koňský trh – a konečně podkovy se našly na náměstí v hojném množství při archeologických výzkumech.
Výstava také připomíná, že po dnešním náměstí kdysi vedla cesta na Kutnou Horu, město s mimořádným významem kvůli těžbě stříbra. Jaká by měla být budoucnost Václavského náměstí, napovídají vizualizace a texty z vítězného návrhu architekta Jakuba Ciglera.
Výstava „Václavák – náměstí, kterým běží dějiny“ je umístěna v dolní části Václavského náměstí.