Nádherná Valdštejnská zahrada patřila ve čtvrtek skutečně jedinečné akci – ZUŠ Open. Ta tady, stejně jako po celé republice, nabídla koncerty, výstavy, tanec, divadlo a workshopy. Od odpoledne do večera vystoupily na dvou pódiích hudební, taneční a dramatické soubory nejen z Prahy, ale i z celých Čech a Moravy. V různých koutech zahrady pak u svých stojanů pracovali malí a mladí výtvarníci třeba ze ZUŠ Říčany a Olešská.

„Základní umělecké školy jsou jedinečným fenoménem vychovávajícím pro naši kulturu vynikající mladé umělce, ale hlavně poskytujícím radost z umění obrovskému množství dětí,“ ocenil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který akci udělil svoji záštitu.

Iniciátorkou ZUŠ Open byla Magdalena Kožená, jejíž nadační fond ZUŠ Open pořádá. „To, co při koncertech v rámci ZUŠ Open děti předvádějí, je důkazem, že náš projekt má smysl,“ vyzdvihla operní pěvkyně Magdalena Kožená, podle které základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti a naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat.

Do ZUŠ Open se zapojily čtyři stovky „zušek“ z 330 měst, které pozvaly na koncerty od klasiky přes jazz až po lidovou hudbu, na taneční a divadelní vystoupení, happeningy, výstavy či průvody. Děti se ale vydaly i do nemocnic a domovů pro seniory.

Celostátní happening ZUŠ Open, který druhým rokem pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené, upozorňuje na význam uměleckého vzdělávání. Dává školám mimořádnou příležitost prezentovat práci žáků jednotlivých škol v celostátním měřítku a také vyzdvihuje práci všech pedagogů, kteří se vzdělávání dětí v oblasti umění věnují. Na základních uměleckých školách studuje na 251 tisíc žáků, kterým se věnuje přes 12 tisíc pedagogů.

Další informace: www.zusopen.cz a www.facebook.com/zusopen.