Velké tlakové lahve do popelnic na směsný komunální odpad nepatří, jde například i o bomby od takzvaných párty plynů. Tyto lahve patří do sběrných dvorů či kovošrotů.
Pražské služby připomínají občanům a návštěvníkům města, že tento druh obalu rozhodně není možné odložit bez rozmyslu jen tak někam. Za určitých podmínek přijmou velké tlakové lahve od oxidu dusného ve sběrných dvorech nebo třeba v některých kovošrotech. Ministerstvo životního prostředí zároveň upozorňuje výrobce a distributory, že se i na tyto obaly vztahuje zákonná povinnost zpětného odběru. Za její nedodržení hrozí pokuta až do výše 10 milionů korun.
Praha se v rámci svozu a zpracování odpadu potýká s novou výzvou, narůstajícím množstvím tlakových lahví a bomb od párty plynů, především oxidu dusného, známého pod označením rajský plyn. Pražské služby proto vyzývají občany, aby je neodkládali do popelnic. Velké tlakové nádoby jako objemnější plynové kartuše, hasicí přístroje, propan-butanové, kyslíkové, héliové lahve, ty od oxidu dusného a podobně se otvory do šedých kontejnerů většinou nevejdou, lidé je proto vyhazují do černých popelnic na směsný odpad. Obojí je přitom špatně, navíc jde o hazard se zdravím a majetkem druhých. Směsný komunální odpad z celé metropole míří do ZEVO Malešice k energetickému využití. Tady z něj vzniká elektřina a teplo pro cca 20 000 domácností.
Zcela vyprázdněné, bez ventilu a přeřezané tlakové lahve od oxidu dusného přijmou jako kov ve sběrných dvorech nebo v některých výkupnách druhotných surovin a kovošrotech.
Více informací k problematice najdete zde.