Výroční ceny nakladatelství Vyšehrad za rok 2019
Nakladatelství Vyšehrad (založeno 1934) je jedno z nejstarších fungující nakladatelství v České republice a za svou téměř devadesátiletou existenci vydalo více než tři tisíce knižních titulů. Vyšehrad již tradičně uděluje výroční nakladatelské ceny. V letošním roce je nevyhlásil na Světu knihy, ale 16. června v Literární kavárně knihkupectví Academia.
Výroční cenu nakladatelství Vyšehrad za rok 2019 obdrželi:
Hana Lehečková za původní práci Svatá hlava (Psychotická novela vykreslující život na pomezí reality a bludů poodkrývá, jak těžké je vymanit se ze života v sociálně slabé rodině, pokud jste jen obyčejná slabá duše.)
Vlasta Winkelhöferová za překlad knihy Šúsaku Endó: Hluboká řeka (Román japonského autora se zaměřuje na hledání smyslu života tváří v tvář utrpení. Endó, kterého celý život zajímala náboženská zkušenost, v této knize rozšiřuje záběr a vedle křesťanství a buddhismu zahrnuje do knihy i indický hinduismus.)
Jana Novotná za překlad knihy Marcos Aguinis: Sám proti inkvizici (Jeden z největších románů 20. století z pera slavného argentinského autora pojednává o pronásledování Židů španělskou inkvizicí v Jižní Americe 17. Století.)
Sylvie Kotercová za výtvarné zpracování knihy Jiří Klečka: Pět ročních období (Příběh Filipa začíná tam, kde jiné životní příběhy končí. Stojí s pětiletou dcerou nad hrobem své ženy Sylvie, která mu byla vším…)
Milan Holeček in memoriam mimořádnou cenu za autorský počin Hrdinové zámořských objevů (Kniha čtivě a s pomocí více než 350 plnobarevných ilustrací a mapek přibližuje mnohdy strhující dějiny objevů mimoevropských končin, ve skutečnosti nejen zámořských.)
Cenu za Milana Holečka převzala vdova po autorovi. V závěru po předávání organizátoři poděkovali za dlouholetou práci redaktorce Marii Válkové, která pracuje ve Vyšehradu od roku 1976. Všichni se na ni obrací o radu, v současnosti v nakladatelství působí jako moudrý mentor.
„Vyšehrad se pro mne stal skutečnou univerzitou. Na knihách mě fascinuje, jak člověk – čtenář, rozpráví s někým, kdo tu třeba už několik století není, a ohromně si s ním rozumí. Mám ráda anglosaskou literaturu a vůbec svoji práci ve firmě,“ vysvětluje Válková.
Těžištěm současné knižní produkce Vyšehradu je kvalitní naučná literatura zejména z oblasti historie, filosofie, religionistiky a teologie (edice Historica, Velké postavy českých dějin, Kulturní historie, Reflexe, Krystal, Světová náboženství, Teologie, Cesty), v posledních letech přibývá také titulů z přírodních věd (edice Spektrum). Pokud jde o beletrii, Vyšehrad dává prostor původním českým autorům (edice Tvář), stejně jako pečlivě vybraným titulům překladovým (Světová próza), skutečnou klasiku se pak snaží připomínat v edici Maják. Poezii je věnována edice Verše. Stálé čtenářské oblibě se těší rozhovory se současnými osobnostmi (edice Rozhovory). Vyšehrad se výběrově věnuje také knihám o zdravém životním stylu, specializovaným kuchařkám a dárkovým publikacím.