Exteriérová výstava Pavel Tigrid novinář, exulant a politik, kterou připravilo Muzeum paměti XX. století, byla v pondělí 2. září slavnostně zahájena na Mariánském náměstí v centru Prahy. Devět stojanů s fotografiemi, dokumenty a fakty mapujícími životní osudy, činnost i tvorbu jedné z nejvýraznějších osobnosti moderních českých dějin bude před budovou magistrátu instalováno do konce měsíce.
„Pavel Tigrid byl bezesporu jedním z nejúžasnějších hybatelů moderních dějin, žurnalista, filozof a především velký odpůrce všeho, co potlačovalo lidská práva, lidskou svobodu,“ připomněla starostka první městské části Terezie Radoměřská, pod jejíž záštitou se výstava koná. „Je na místě poděkovat panu Tigridovi tam někam na nebesa, že byl hlubokým, pevným, občas sice vzdáleným, ale vždycky pravým vlastencem,“ dodala.
Podle ředitele Muzea paměti XX. století Petra Blažka připomíná výstavou zdokumentovaný životní příběh Pavla Tigrida pohádku: „Dvakrát nuceně odešel z vlasti, dvakrát se vrátil jako vítěz a nakonec se stal ministrem, přestože mu komunistická propaganda předpovídala úplně jiné křeslo,“ uvedl s tím, že organizátoří při přípravě expozice využili dokumenty, které nebyly donedávna přístupné: „Jde o spisy rozvědky, která zhruba od počátku 60. let minulého století vnímala Tigrida jako nejvýznamnějšího protivníka komunistického režimu. Důvodem byla skutečnost, že narozdíl od celé řady exulantů byla jeho činnost zaměřena na vlast, domů, do Československa.“
Na spolupráci, resp. kontakty s Pavlem Tigridem v dobách nesvobody při vernisáži výstavy zavzpomínali někdejší předseda vlády i Senátu Petr Pithart a bývalý disident, šéfredaktor časopisu Vokno František Stárek. Tatínkovu výchovu i »vášně« krásnou češtinou popsala jeho ve Francii žijící dcera Deborah Tigrid-Marguerat.