American Friends of the Czech Republic (AFoCR), americká nezávislá nezisková organizace, která je naším významným spřízněným hlasem ve Washingtonu, uspořádala ve spolupráci s ambasádou USA a Městskou částí Praha 1 slavnostní shromáždění připomínající sto let od vzniku samostatného Československa. Akce se uskutečnila ve Vrchlického sadech u památníku bývalého amerického prezidenta Thomase Woodrowa Wilsona.

„Prezident Thomas Woodrow Wilson hrál velmi důležitou roli při vzniku Československa,“ připomněl americký velvyslanec Stephen B. King a zmínil v této souvislosti prezidentův projev z ledna roku 1918, ve kterém poprvé jasně mluvil o možnosti vzniku samostatného státu Čechů a Slováků a o právu na sebeurčení národů ve střední Evropě.

„Jeho pomník byl vybudován v roce 1928 z iniciativy Čechů a Slováků v Americe a symbolizuje pevná pouta mezi našimi národy a státy,“ uvedl americký ambasador a dodal: „Ani nacisté, kteří pomník strhli, ani později komunisté neporazili pravdu, kterou se řídí oba naše národy a která vyjadřuje naši touhu po štěstí a svobodě.“

Pomník Thomase Woodrowa Wilsona, který byl od roku 1913 do roku 1921 prezidentem USA, byl proti budově nádraží vztyčen v roce 1928. Nacisté však dílo amerického sochaře českého původu Albína Poláška zničili. Místo, kde pomník tehdy byl, je nyní zastavěno novou nádražní halou. Kopie původní bronzové 3,5 metru vysoké sochy vznikla z iniciativy společnosti American Friends of the Czech Republic, jež také zajistila potřebné finance. Sochu vytvořil tým Václava Frýdeckého, Michala Blažka a Daniela Talavery. Spolu s památníkem byla slavnostně odhalena v říjnu roku 2011.

„V roce 2011 jsem měl tu čest se zúčastnit odhalení památníku a dodnes na to s hrdostí vzpomínám,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, jenž také připomněl, že se tehdejšího slavnostního shromáždění zúčastnil i prezident Václav Havel.

„Spojené státy americké nám opakovaně přinesly dar svobody. Bojovaly za naši svobodu v obou světových válkách a měly velký podíl na pádu komunismu v roce 1989. Dar svobody ale nabídly také obrovskému množství Čechů a Slováků, kteří odjížděli za oceán hledat lepší život a právě svobodu,“ prohlásil před necelými sedmi lety Oldřich Lomecký a letos dodal: „Jsem velmi rád, že praktických příkladů pevného spojenectví mezi USA a Českou republikou stále přibývá.“

Starosta Prahy 1 rovněž zdůraznil, abychom nezapomínali na zásluhy statečných a obětavých lidí, kteří se o vznik samostatného státu Čechů a Slováků přičinili. Součástí shromáždění pak bylo zasazení lípy srdčité, českého národního stromu a symbolu svobody.