Dvaadvacet dětí a mladých lidí od osmi do osmnácti let strávilo první tři červencové týdny na krásném táboře v ještě krásnější přírodě v bývalém nejstřeženějším pohraničním pásmu jen pár set metrů od nejbližší německé vesnice. Na táborníky se přijel podívat místostarosta Prahy 1 David Bodeček. Městská část totiž konání tábora dotačně podpořila.
Tábor už dlouhá léta organizuje Milan Smrž, předseda spolku EUROSOLAR.cz, který je českou národní sekcí Evropského sdružení pro sluneční energii EUROSOLAR. Milan je také členem Komise pro životní prostředí Rady městské části Praha 1. Na místo v odlehlé části Tachovska, v prostoru po válce zaniklé obce Stará Stoupa (Alt Pocher), podle svých slov jezdí už více než třicet let. Ve vesnici žilo do poválečného odsunu zhruba sto padesát lidí.
Tábořištěm protéká nádherný a v horkých dnech chladivý Celní potok (v Německu nazývaný Zottbach), který po devíti a půl kilometrech v Čechách vtéká do hornofalckého okresu Neustadt an der Waldnaab, kde mu zbývá ještě více než devatenáct kilometrů toku. Na okraji tábora se pak nacházejí zbytky bývalé sklárny, jejíž sklepy táborníci každoročně využívají například pro ukládání potravin. V jejím areálu si také vybudovali dvě z celkem tří pecí, díky nimž si mohou pochutnávat například na vynikajících koláčích a buchtách.
„Co nás na první pohled při příchodu lesem zaujalo, byla velká indiánská teepee, která pro děti vlastnoručně stříhá a šije Milan Smrž. V každém vždy bydlí jedna skupinka skládající se jak z nejmenších táborníků, tak i už z těch starších. Každá si rovněž po většinu dní sama vaří. A když prší, tak si pak jídlo připravují uvnitř teepee,“ popsal David Bodeček
Ocenil také, že o pravidelný přísun vitaminů z čerstvé zeleniny se starají sami táborníci, kteří pěstují saláty, brambory, rajčata, okurky, papriky, cukety a bylinky.
A že se dětem a mladým lidem na táboře líbí, dokládá i to, že tam Milan po jeho skončení zůstává a organizuje pětitýdenní program pro rodiny, jejichž rodiče táborem prošli jako děti. Tím to ale neskončí, protože poté budou následovat mezinárodní workcampy, např. s programem sekání luk. Domů se tak Milan Smrž vrátí až v polovině září. A nutno dodat, že si vůbec, ale vůbec nestěžuje.