Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Jedná se o další z řady kroků radnice Prahy 1 za účelem zklidnění centra města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne 24. července 2024, vymahatelným.

Opatření k ochraně nočního klidu bylo projednáváno od června minulého roku. Noční zákaz vjezdu do části centra už první městská část zavedla loni v listopadu, ale odbor pozemních komunikací a drah Hlavního města Prahy jej zrušil. Magistrát nechal opatření přezkoumat, zároveň se k němu od letošního dubna mohla vyjádřit veřejnost.

„Na základě právního a technického rozboru jsme provedli potřebné úpravy a nyní jsme připraveni zajistit, aby nové opatření bylo účinné,“ doplnil radní pro dopravu Prahy 1, Vojtěch Ryvola. „Věřím, že tento krok významně přispěje ke zlepšení životních podmínek v centru města. Radnice musí udělat takové kroky, abychom přestali být nočním barem Evropy.“

Dopravní značení bylo rozmístěno v ulicích Dlouhá, Králodvorská, Soukenická, Kozí, Pařížská, Břehová, Revoluční a Dvořákovo nábřeží. Zákaz vjezdu platí každý den v době nočního klidu, tedy mezi 22 a 6 hodinou. Výjimka se vztahuje na vozidla dopravní obsluhy, tedy rezidenty s trvalým pobytem v dané lokalitě, taxi a další vozidla určená zákonem.

Kontrola dodržování opatření je v gesci policie. Projetí zákazem vjezdu je dle zákona spojeno se sankcemi: bloková pokuta až 2 000 Kč, pokuta ve správním řízení 1 500 až 2 500 Kč.

Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská k tomu uvedla: „Toto opatření je nezbytné pro zajištění nočního klidu a kvality života našich obyvatel. Obyvatelé Starého Města mají právo na klidné noci bez rušivého hluku, a proto jsme se rozhodli přistoupit k tomuto kroku. Na městské policii nyní bude, aby opatření vymáhala.“