V úterý 10. září se konala v Základní škole Brána jazyků s rozšířenou výukou matematiky na Uhelném trhu vernisáž už 34. uměleckého díla jako součást školní tradice soužití školy a umění.
První dílo se objevilo v tehdejší školní budově v Mikulandské ulici ve školním roce 1991/1992 a byla jím socha „Vzpomínání“ od Olbrama Zoubka. Mezi dalšími výtvarnými umělci, kteří ochotně zapůjčili po dobu celého školního roku své vybrané dílo, případně dokonce vytvořili nové dílo na míru prostoru školy, byli například Štefan Milkov, Jaroslav Róna, Hanuš Lamr, Magdalena Koděrová, Filomena Borecká, Jindra Viková, Denisa Šedivá, Žanda Gebauer a další. Vystavená díla reflektují i dobu a generační různorodost oslovených umělců. V počátcích šlo především o sochy, později to byly i fotografie, světelné objekty, textilie a jiné formy materiálů.
Letos se dětem představil výtvarný umělec Michal Škapa, vystupujícím i pod uměleckým jménem TRON. Michal Škapa patří k předním českým streetartovým umělcům. Jeho nástěnné malby, provedené většinou technikou sprejování, zdobí stěny domů a veřejné prostory nejen u nás v České republice, ale i po celém světě.
Na Uhelném trhu vytvořil na celou stěnu malbu – mural – s motivy přírody, města, informací – světa, ve kterém se děti pohybují, učí se o něm a samy ho zabydlují a rozvíjejí svými nápady a svými dovednostmi. Jeden z přítomných žáků trefně uvedl, že mural může nést třeba název „Nový svět“. Každodenně tak budou žáci i případní návštěvníci míjet stěnu, která je bude vizuálně podněcovat k přemýšlení a estetickému vnímání krásy výtvarného díla.
Úterní vernisáž zahájily děti z šesté třídy recitačním představením v moderním rytmu. Na závěr Michal Škapa představil i svoji grafickou tvorbu, jejíž ukázky budou celý školní rok dotvářet prostor školní knihovny.
Vernisáž byla zároveň i příležitostí, při které se formálně i neformálně potkali zvaní hosté, mezi nimiž byli i zástupci vedení SRPŠ, předsedkyně školské rady paní Věra Dvořáková a někteří bývalí zaměstnanci školy, mezi nimi i bývalí ředitel Petr Tlustý. Poděkování patří i paní učitelce Evě Wolfové, která každoročně vybírá a oslovuje vybraného umělce a pomáhá udržovat nevšední tradici.
Autory textu jsou Eva Wolfová a Roman Elner