Velvyslanectví Pákistánské islámské republiky oslavilo v hotelu Hilton národní svátek připomínající jeden z nejvýznamnějších okamžiků historie této země na cestě ke vzniku samostatného státu – přijetí rezoluce Muslimské ligy v Láhauru.

„23. března 1940 byla přijata Láhaurská rezoluce, která kromě jiného vznesla požadavek na vznik samostatného Pákistánu. Tento den je naším národní svátkem, který si zde v Praze připomínáme dnešní recepcí, na které mimo jiné nabízíme spojení české a pákistánské kultury, a to zejména výtvarného umění – prostřednictvím výstavy nabízející motivy z mé vlasti i z Prahy – a hudby,“ vysvětlil pákistánský velvyslanec v Praze Israr Hussain, který zároveň hosty pozval na ukázky gastronomie Pákistánu, jež se podle jeho slov vyznačuje mnoha vůněmi exotického koření, zejména pak karí.

Jak už dříve prozradil starosta Oldřich Lomecký, Městská část Praha 1 zvažuje navázání partnerství s metropolí Pákistánu Islámábádem. „Pákistán je šestým nejlidnatějším státem světa, druhou nejlidnatější muslimskou zemí a významným spojencem západních zemí v tamějším bouřlivém regionu. Je také významným obchodním partnerem českých firem,“ uvedl Oldřich Lomecký.

„Pakistan Resolution Day“ je národním svátkem připomínajícím přijetí Láhaurské rezoluce 23. března 1940 a také přijetí první pákistánské ústavy přesně o šestnáct let později. Láhaurskou rezoluci (nebo také Rezoluci o Pákistánu) přijali představitelé tzv. Muslimské ligy a jejím požadavkem byl vznik nezávislých států v oblastech s muslimskou většinou v severozápadních a východních oblastech Britské Indie.

Ta zanikla sedm let po přijetí rezoluce a tamější subkontinent byl rozdělen na převážně hinduistickou Indii a nově vytvořený muslimský Pákistán – P jako Pandžáb, A jako Afghánci ze severozápadní hranice, K jako Kašmír, S jako Sind a Tán bylo převzato z názvu provincie Balúčistán. V urdštině slovo také znamená „země čistých“.